Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moritanya’nın Kahire Büyükelçisi’nden polise çağrı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moritanya’nın Kahire Büyükelçisi Vedadi Veledi Sidi Heybe, hükümet tarafından sağlanan eğitim burslarındaki değişiklik nedeniyle Moritanyalı öğrencilerin elçilik binasında düzenledikleri oturma eylemlerini sonlandırması için polise çağrıda bulundu.

Polisin alana gelişinden sonra onlarca öğrenci, dün sabah saatlerinde ‘yasal taleplerini yerine getirene kadar protestolarına devam etme’ tehdidinde bulunarak elçilik binasından ayrıldı. Mısır’daki Moritanyalı Öğrenciler Birliği Genel Sekreteri Valid Seydati, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, oturma eylemlerinin, büyükelçilikteki eğitim dosyası yetkilileri ile iki buçuk ay süren çeşitli müzakerelerin ardından düzenlendiğini ve boşuna olmadığını belirtti. Seydati, öğrencilerin meşru talepleri yerine getirilene kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

İsmini açıklamak istemeyen bir eylemci öğrenci, “Moritanya Büyükelçisi danışmanları eşliğinde, sabah erken saatlerde bölgeden ayrıldı. Ve polise, elçilik binasına baskın yapma ve zorla boşaltma yetkisi verdi” dedi. Elçilikteki askeri ataşenin, öğrencileri yerden kaldırmaya ikna etmeyi başardığını söyleyen eylemci, şiddete başvurmaksızın krizi çözmek için çaba sarf ettiğini kaydetti.

Öğrenciler, Kültür Ataşesini suçladılar

Öğrenciler, Kültür Ataşesi Muhammed Vall Velid Abah’ı, kendi yönetmeliğini dayatmak, torpil yapmak ve üniversitelere kayıt olmak için elçilikten taahhüt aldıktan sonra geçtiğimiz aylarda Mısır topraklarına gelen onlarca öğrencinin geleceğine engel olmakla suçladı.

Moritanyalı onlarca öğrenci, Kahire’deki elçilik merkezinde oturma eylemi düzenlerken, “bazı uluslararası öğrencilerin hükümet tarafından sağlanan burslardan yararlanmasını engellemek” suçlamasıyla elçiliğin kültür danışmanı protesto ettiler.

Öğrenciler, hükümet belgelerinin tamamlanmasının ardından burs sisteminin incelenmesine dayalı olarak birkaç gün önce 28 öğrencinin Mısır’a geldiğini, ancak kültür danışmanının kendileri yerine farklı 28 ismi koymasına şaşırdıklarını söyledi. Bu durumdan dolayı söz konusu öğrenciler yıllık öğretim ücreti için 3.000 Cüneyh ödemek zorunda kalacaklar.