Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

MOSAD Başkanı: Obama İran’ı güçlendirdi Trump ise İsrail’i güçlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Dış İstihbarat Servisi (MOSSAD) Başkanı Yossi Cohen ABD Başkanı Donald Trump’in İsrail’e yönelik politikasına dikkat çekti.

Cohen, “Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın, İran’ın müttefiklerinin çıkarları pahasına güçlenmesine neden olan politikasının tersine, Trump, İsrail’i güçlendiren ters bir politika izlemektedir” dedi.

Cohen, Salı günü Batı Kudüs’teki Maliye Bakanlığı ücret ve çalışma ilişkileri dairesinin yıllık toplantısında Trump’ı överek “Arkada liderlik politikasını izleyen eski Başkan Barack Obama’ya kıyasla Trump, süper güçler ve İran arasındaki nükleer anlaşmanın derinlemesine incelenmesini sürdürüyor” dedi. Cohen “Savaş bitmedi ve Rusya uzun yıllar sonra sahaya geri döndü. Bu İsrail için bir tehlikedir. Geçen yıl ABD’den İsrail’in ilgisini daha fazla hesaba katacak ve belki de bizim için bir yön değişikliğine izin verecek iyi bir değişiklik gördük. Amerikalıların İran’ın stratejik tehditlerini anlamaya başladıkları radikal değişiklikler görmeye başladık” diye ekledi.

Öte yandan, Tel Aviv’deki güvenlik kaynakları “Bugün İsrail ve İran arasında Suriye topraklarında gizli bir savaş yaşanıyor ve Washington bu savaşta İsrail’i destekliyor. Son zamanlarda İsrail, Suriye topraklarında hava saldırısı ve roket saldırılarını yoğunlaştırdı. Bu saldırılar, bir kısmı Lübnan’a (Hizbullah) diğer bir kısmının ise Suriye’ye taşınmasından önce İran silahlarını hedefliyor. Bu füzeler İsrail’in dengesini ve askeri üstünlüğünü bozacak gelişmiş ve hassas füzelerdir. İran Akdeniz’deki Lübnan kıyılarından güney Suriye’ye kadar uzanarak, İsrail’in her yerine vurabilen bir füze sistemi kurmaya çalışıyor” dedi.

Askeri analist Alex Fishman, İsrail’in bu silahlara saldırısının ardında, İsrail’in Suriye topraklarında İran’a karşı yürüttüğü “gizli savaş” olduğunu düşünüyor. Fishman “İsrail’in, Suriye’de istikrara ulaşan İran askeri rejimine karşı, kontrollü bir askeri çatışmaya girmesine alışmamız gerekiyor. Muhtemelen son günlerde İsrail’in kuzey cephesinde Suriye, Lübnan ve İran’a karşı toplanan İsrail Bakanlar Kurulu bu sonuca vardı. Fishman “Ruslar ve Amerikalılar bunu diplomatik yollarla engelleyemiyor ya da engellemek istemiyor. İsrail’in önünde kendisinden başka kimse kalmayacak gibi görünüyor. Artık Belli belirsiz kelimelere ve imalara gizlenmek mümkün değil. Bu, kelimenin tam anlamıyla bir savaş. Düşmanın bunu bilmesi gerekiyor. Daha da önemlisi, İsrail halkı bunu anlamak ve bu duruma hazırlanmak durumunda” dedi.