Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, 5 yıl aradan sonra ilk defa bir İngiliz Bakanı ağırlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un yarın, mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Moskova’ya ziyarette bulunacağını açıkladı.

‘İnterfaks’ haber ajansının bakanlıktan aktardığı bilgilere göre, Lavrov ve Johnson arasındaki görüşme 22 Aralık’ta gerçekleşecek.

Londra’nın Ukrayna krizinde rol oynamakla suçlanan Rusya’ya uygulanan yaptırımların en güçlü destekçilerinden biri olması nedeniyle bu, bir İngiliz Bakan’ın 5 yıldan fazla bir süredir Moskova’ya gerçekleştireceği ilk ziyaret olacak.

Londra, Rusya’nın, Suriye’de özellikle Şam’ın Han Şeyhun’a yaptığı kimyasal saldırıdan sonra, ‘Beşşar Esed rejimini desteklemeye devam etmesi’ nedeniyle Johnson’ın geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştireceği ziyaretini son anda iptal etmişti.

Londra ve Moskova arasındaki ilişkiler, son yıllarda Ukrayna ve Suriye’deki çatışmaların yanı sıra eski Rus istihbarat ajanı Alexander Litvinenko’nun 2006’da Londra’da öldürülmesinin ardından gerçekleştirilen soruşturmadan etkilenmişti.