Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova: ABD uçakları, Suriye’deki operasyonlarımıza engel olmaya çalıştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ülkelerine ait uçakların, Rus uçaklarını, Suriye’nin doğusunda DEAŞ örgütünün kamplarına yönelik operasyonlarını engellemeye çalışmakla suçladı.

Bununla birlikte, Suriyeli İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan paralel açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çatısı altındaki bir grubun, SDG’den ayrılarak, Rus güçleri ile koordinasyon içerisinde bulunan rejim güçlerine katıldığı belirtildi.

“ABD, operasyonlar engellendi”

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yaptığı ve ‘RT’ (Russia Today) internet sitesinden yayınlanan açıklamada, Fırat nehri çevresindeki Rusya ve ABD uçaklarının yakınlaşma vakaların çoğunun, ABD uçaklarının, DEAŞ’lı teröristlere yapılan operasyonları engelleme girişimi ile alakalı olduğu belirtildi.

23 Kasımda yaşanan bir olayı örnek veren Sözcü Konaşenkov, Fırat’ın batısında Meyadin kentindeki DEAŞ mevkilerini hedef alan iki Su-25 model Rus uçağının, F-22 model Amerikan uçağı tarafından engellendiğini belirtti. Konaşenkov, bir Rus Su-35 uçağının olaya müdahale etmesiyle F-22’nin tehlikeli manevralarına son verip oradan ayrılarak, hızla Irak hava sahasına doğru uzaklaştığını kaydetti.

ABD’de Irak’taki DEAŞ’lılara odaklanmalı

ABD tarafının bu ve benzeri olaylar hakkında herhangi bir açıklama yapmadığına dikkati çeken Konaşenkov, Pentagon’u, “Hava kazalarını artırmak yerine Irak’taki DEAŞ’lı teröristleri ortadan kaldırmaya odaklanmaya” çağırdı.

ABD ordu temsilcilerinin, Suriye’deki hava sahasının bir kısmının ABD’ye ait olduğu yönündeki açıklamalarını şaşkınlık yarattığını söyleyen Konaşenkov, uluslararası koalisyonun, Suriye hava sahasını yasadışı kullandıklarını belirtti. Konaşenkov, “Pentagon temsilcilerinin şunu hatırlaması gerekiyor ki, Suriye bağımsız bir ülke ve Birleşmiş Milletler (BM) üyesidir. Bu nedenle ABD’nin burada kendi hava sahası yok ve olamaz” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Pentagon yetkililerinin ‘New York Times’ ve ‘CNN’e yaptıkları açıklamalarda, Suriye hava sahasında bir Rus uçağının ABD uçaklarıyla ciddi bir yakınlaşması olduğunu söylerken, ABD Hava Kuvvetleri Merkezi Komutanlığı Sözcüsü Yarbay Damien Pickart’ın, Fırat’ın doğusundaki “hava sahamıza (Amerikan sahası) giriyorlar” ifadelerini kullandığına dikkat çekti.

SDG ayrılan bir grup Suriye rejimine katıldı

Öte yandan, SOHR tarafından yapılan açıklamada, kendilerine yakın çeşitli kaynaklardan edindikleri bilgiye göre, Deyr-i Zor’da DEAŞ ile savaşılan bölgede, SDG’ye bağlı bir grubun, SDG’den ayrılarak rejim güçlerine katıldığı belirtildi. SOHR, kaynakların, SDG tarafından bölgede yönetilen ‘Cezire Fırtınası’ operasyonuna katılan grubun ayrılışının, Rus kuvvetleri ile koordineli olarak yapıldığını vurguladıklarını belirtti.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, SDG’nin DEAŞ’a karşı yürüttüğü askeri operasyonda Rus güçlerinin destek vermesinden birkaç gün sonra gerçekleşen bu ayrılışın, Rus kuvvetleri ile oluşturulan koordinasyon açısından türünün ilk örneği olduğunu belirtti.

Diğer taraftan, bu ayın birinden bu yana Fırat’ın doğusunda çatışmaların yoğunlaştığı Deyr-i Zor kırsalının geri kalanını kontrol etmek amacıyla yürütülen Cezire Fırtınası operasyonunun bir parçası olarak SDG’nin Fırat Nehri’nin doğusundaki operasyonları devam ediyor.

Deyr-i Zor’un doğu kırsalında çatışmalara devam ediyor

Fırat Post isimli internet sitesinin haberinde, DEAŞ ve SDG arasında Deyr-i Zor’un doğu kırsalında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.
SOHR, uluslararası koalisyon ve Rus uçakları tarafından desteklenen SDG ve DEAŞ arasındaki şiddetli çatışmaların Deyr-i Zor’un doğu kırsalında çatışmalara devam ettiğini ve SDG’nin DEAŞ kontrolü altındaki bir köyü ele geçirmeyi başardığını belirtti.