Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, Ankara zirvesinin sonuçlarından memnun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Raid Cebir

Moskova, Ankara’da gerçekleşen Rusya-Türkiye-İran zirvesi sonuçlarından duydu memnuniyeti “Washington’a net mesajlar gönderildi” diyerek ifade etti. Zirve, üç ülkenin Suriye dosyasındaki rolünü güçlendiren ortak bir vizyon ortaya koydu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin, Kremlin’e yakın kaynakların yorumlarına dayandırdığı haberine göre, Ankara zirvesinin sonuçları ‘Geleceğe yönelik büyük bir adım’ olarak nitelendiriliyor. Zirvede, ‘üç ülkenin de ortak bir vizyonda buluştuğuna ve bu vizyonun Suriye’deki çözümün istikrara kavuşmasının ana unsuru olacağına vurgu yapıldı.

ABD’nin ise geri çekilme veya geri çekilmeyi erteleme konularını tartışırken bunu dikkate almalıdır.

“DEAŞ, hala yıkıcı güce sahip”

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Moskova’da düzenlenen Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşma, DEAŞ terör örgütünün ortadan kaldırılmasının ardından Rusya’nın Suriye’deki askeri misyonunun sona ermesi ile ilgili daha önce dile getirilenler hakkında şüphe uyandırdı. Putin mesajında, DEAŞ terör örgütünün aldığı ağır darbelere rağmen halen yıkıcı gücü olan bölge ve dünyadaki çeşitli ülkelerde saldırı başlatma unsurları bulunan bir örgüt olmaya devam ettiğini belirtti.

Şoygu’dan, koalisyona sert eleştiriler

Diğer yandan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’na yönelik sert eleştirilerde bulundu. Koalisyonu, Suriye’de Moskova ile işbirliği yapmamakla suçlayan Şoygu, koalisyonun faaliyetlerinin bulunduğu ülkelerdeki durumu daha da karmaşık hale getirdiği ve savaşın sona erme sürecini uzattığını söyledi.

İranlı bakan ABD’yi suçladı

Öte yandan İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, ABD’nin ‘bölgesel siyasi hezimetini’ DEAŞ’ın mağlubiyetine benzetti. Hatemi, Washington’un tutumlarından dolayı Ortadoğu’daki kriz ve gerginliklerin artmasına karşı uyarıda bulundu.

7. Uluslararası Moskova Güvenlik Konferansı için Rusya’da bulunan Tuğgeneral Hatemi, konferansta yaptığı konuşmada, Washington’un politikaları DEAŞ’ın kurulmasına neden olan faktörlerden biri olduğunu belirtti. İranlı Bakan, ABD hükümetinin, uluslararası arenadaki umursamaz eylemlerine devam ettiği sürece, her zaman istikrarsızlığın olacağını kaydetti.

“Batı yönelik kapsamlı bir güvenlik sistemi kurulmalı”

Asya’nın, Batı yönelik kapsamlı bir güvenlik sistemi oluşturulması çağrısında bulunan Hatemi, Suriye’de, Türkiye, Rusya ve İran arasındaki işbirliğinin bu hedefe ulaşmak için bir model olabileceğini belirtti.

Rusya ve İran savunma bakanları Suriye’deki duruma odaklanan bir dizi görüşme yaptılar. Emir Hatemi ile görüşen Şoygu, İran’ın Suriye’de terörle mücadeleye olan katkısına övgüde bulundu.

Güvenlik Konferansı’nda konuşan Şoygu, bu konferansın ana temasının, iki ülke ve Suriye’deki ortak çalışmaları ile ilgili olduğunu, bunun somut sonuçlar doğurduğunu ve Suriye topraklarının çoğunun uluslararası terörizmden kurtulmasına olanak sağladığını da sözlerine ekledi.

İran Savunma Bakanı Hatemi, ülkesinin ‘Suriye’deki son terörist ortadan kaldırılıncaya ve ülke istikrara kavuşuncaya kadar’ işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu vurguladı.

“Doğu Guta’daki tahliye birkaç gün içinde bitecek”

Öte yandan Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, yaptığı açıklamada, Şam’ın doğusunda bulunan Doğu Guta’dan gelen silahlı milislerin tahliyesinin birkaç güne biteceğini belirtti.

“Washington Suriye’yi bölmek için yeni bir yola girdi”

ABD’nin ‘Suriye’yi bölmek ve bu ülkede yeni bir savaş başlatmak istediğine’ dair suçlamalarını yenileyen Rudskoy, “Washington Suriye’yi bölmek için yeni bir yola girdi. Şimdi, herkesin herkese karşı savaşacağı yeni bir savaşa dönüşecek olan bir çatışmanın fitilini ateşlemek için tüm potansiyellerini kullanıyor” şeklinde konuştu. DEAŞ terör örgütü ile ilgili olarak Orgeneral Rudskoy, “Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının başlıca sonuçları, Suriye’de büyük bir yıkıma neden olan DEAŞ’ın yenilgisi oldu. Suriye’deki iç savaşı sona erdirmek için uygun koşulları oluşturan Rus operasyonları barışçıl bir çözümün başlatılması ve kurtarılan topraklarda hükümet kurumlarının yeniden faaliyetlerine başlamasını sağladı” dedi.