Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, Filistin-İsrail zirvesine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya askıya alınan barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için Moskova’da bir İsrail-Filistin zirvesi düzenleme önerisini yineledi.

Rusya merkezli haber ajansı Sputnik’e göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu’da barış meseleleri ile ilgili gerçekleşen uluslararası bir foruma gönderdiği ve yardımcısı Sergei Vershinin tarafından katılımcılara okunan mesajında, “Daha önce Filistin ve İsrail liderlerine Moskova’da bir araya gelmeleri için sunduğumuz teklif hala geçerli. Onlarca yıldır süren Filistin-İsrail çatışmasının, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Arap Barış Girişimi’nin ilgili kararları da dahil olmak üzere, uluslararası hukuk temelinde adil bir şekilde çözüme kavuşturulması için bölgede barış ve istikrarı tam olarak sağlamak üzere yapılan en önemli çalışma olan bu çağrı hala devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Rusya yönetimi, 2016 yılında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında, yıllardır kopuk olan iletişimin yeniden başlaması için Moskova’da bir zirve yapılmasını önermişti.