Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, İngiltere’den 50 diplomatını çekmesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, Londra’nın Rusya’daki diplomatik çalışan sayısının İngiltere’deki Rus diplomatik çalışan sayısına eşitlenmesi için Londra’ya bir ay süre tanıdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından, cumartesi günü yapılan açıklamada, İngiltere Rusya arasındaki eski çifte ajan Sergey Skripal’in zehirlenmesi konusundaki gerilimin bir parçası olarak Londra’nın, Rusya’daki 50’den fazla diplomatik görevliyi geri çekmesi gerektiğini duyurdu. Rusya’nın bu yeni tedbirleri, İngiltere’nin, müttefik ülkelerine Rus diplomatları sınır dışı etmeleri çağrısının ardından geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, İngiltere’nin ‘50’den fazla diplomatı çekmesini’ ve ‘eşitlik’ ilkesinin sağlanmasını istediklerini belirtti.

Mart ay başlarında iki ülke arasında yaşanan Rus casus krizi sonrasında İngiltere 23 Rus diplomatı sınır dışı etmiş, Rusya St. Petersburg’taki İngiliz konsolosluğunu kapatmış ve İngiliz Kültür Derneği’nin faaliyetlerini askıya almıştı.

Londra’da ise, İngiliz Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen eylemlerin sonuçlarını değerlendiriyoruz” denildi. Son gelişmelerden duyduğu üzüntüyü dile getiren Londra, ancak Rusya’nın bu konuda suçlu olduğunun bir kez daha altını çizdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Üzülmemiz, İngiltere topraklarında iki kişiye suikast girişiminde bulunulduğu ve Rusya’nın suçlu olduğu gerçeğini değiştirmez” dedi. İngiltere’de eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın Mart ayı başlarında zehirlenmesiyle ile olarak İngiltere ile dayanışma çerçevesinde şuana kadar ABD, Avrupa ülkeleri ve NATO’dan toplamda 150’den fazla Rus diplomat sınır dışı edildi.

Rusya cuma günü Batılı ülkelerin İngiltere ile dayanışma içerisinde yakın tarihin en büyük diplomat sınır dışı edilmesi hareketine yanıt olarak, çoğunluğu Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere 23 ülkenin diplomatlarını sınır dışı etti. 60 Rus diplomat, aileleriyle birlikte ABD’den ayrılmaya hazırlanıyor. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov gazetecilere verdiği demeçte, 171 kişinin ayrılacağını aktardı. Resmi Rus Haber Ajansı TASS’ın haberine göre, Antonov, Rusya’nın biri New York’taki 14 aile için olmak üzere iki uçak gönderdiğini belirtti.

ABD’li bir yetkili cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Washington tarafından kovulan 60 diplomatın yerine yeni diplomatlar göndererek bunu telafi edebileceğini söyledi. ABD, Batılı müttefikleri ile casus Skripal ve kızının zehirlenmesi ile ilgili dayanışma içerisinde, 12’si BM misyonu görevlisi ve 48 Washington Büyükelçiliği çalışanı olmak üzere toplam 60 Rus diplomatın sınır dışı edildiğini, ayrıca, olarak Seattle’daki Rus konsolosluğunun kapatıldığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Rus hükümetinin, boş kalan pozisyonlar için akreditasyon sağlamakta serbest olduğunu ve her bir uygulamanın ayrı ayrı inceleneceğini belirtti. Moskova’nın casus olduklarını reddettiği Rus diplomatlar, Pazartesi gününe kadar ABD’den ayrılmak zorundalar. Personelin işten çıkarılmasından sonra, yeni kadrolarla birlikte boş pozisyonları doldurmak geleneksel bir uygulamadır. Öte yandan ABD basınında, Washington Havaalanı pistinde, muhtemelen sınır dışı edilen diplomatları almak için gönderilmiş Rus hükümetine ait bir uçağın fotoğrafları yer aldı.

Bir diğer gelişmede ise, Moskova, Londra’da bir Rus yolcu uçağının aranması ile ilgili resmi bir açıklama istedi. Rusya da, İngiliz havayolu şirketlerine ait uçaklara yönelik benzer şekilde hareket etme hakkını saklı tuttuğu belirtildi. İngiltere Cumartesi günü yaptığı açıklamada, sınır güvenlik yetkililerinin Moskova’dan gelen Aeroflot’a ait bir uçağı aradığını duyurmuş, Rusya ise bunu ‘apaçık bir provokasyon’ olarak nitelendirmişti. İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace ise yaptığı açıklamada, İngiltere’yi organize suçlara karşı korumak için uçakları arayan sınır güçlerinin yaptığı bu aramanın, ülkeye uyuşturucu ve ateşli silahlar gibi tehlikeli malzemeler getirmeye çalışan uçaklar için rutin olduğunu belirtti. Ancak Londra’daki Rus büyükelçiliği, olayın iki ülke arasındaki diplomatik krizle bağlantılı olduğunu söyledi. Büyük elçilik yaptığı açıklamada, “İngiliz makamları tarafından başka bir açık provokasyona şahit olduk. Bu tür eylemler sıra dışıdır. Heathrow Havalimanı’nda yaşanan olay, İngiliz hükümetinin Rusya’ya karşı takındığı düşmanca politikasıyla bağlantılı olması dışında başka hiçbir açıklaması yoktur” ifadeleri kullanıldı. Büyükelçiliğe göre, İngiliz makamları önce uçakta mürettebat yokken uçağı aramaya çalıştıklarını ancak sonunda pilota aramalara eşlik etmesine izin verildiğini belirttiler.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Yulia Skripal ile görüşme talebinin değerlendirildiğini açıkladı. Bakanlık, bu konuda verilecek kararda, İngiltere’nin iç hukuku, uluslararası hukuk ve Yulia Skripal’in isteklerinin belirleyici olacağını kaydetti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, AFP’ye verdiği demeçte, “Uluslararası ve yerel yasalar uyarınca, Yulia Skripal’ın hakları ve istekleri de dahil olmak üzere, konsolosluk ziyareti izin talebini inceliyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya Büyükelçiliği, Yulia Skripal’ın amcasının kızı Victoria Skripal ile iletişim kurmaya devam ettiklerini söyledi. Büyükelçilik açıklamasında, Victoria Skripal’ın, kuzeni Yulia’nın durumunun iyileştiği ve artık iletişim kurabildiğinin teyit edilmesinin ardından, kuzenini ziyaret etmek için Londra’ya gitmek istediği belirtildi. İngiltere merkezli BBC televizyonu, cuma günü yaptığı yayında, Yulia Skripal’ın babası ve kendisinin zehirlenmesi konusunda aydınlatıcı bir gelişme olabilecek şekilde ‘bilincinin yerine geldiği ve konuşmaya başladığı’ aktarıldı.

Salisbury Hastanesi’nden yapılan açıklamada, 33 yaşındaki Yulia’nın ‘hızla iyileştiği ve artık durumunun kritik olmadığı” kaydedildi. BBC’nin aktardığı bilgiye göre, hastane Yulia’nın bilincinin yeniden yerine geldiğini ve konuşmaya başladığını, durumunun ‘stabil’ olduğunu doğruladı. Ancak babası Sergey Skripal’ın (66) durumu hala kritik.

İngiliz yetkililer, Rus hükümetini, Noviçok olarak bilinen Rusya tarafından yapılan bir sinir gazı ile Skripal ve kızına suikast girişiminde bulunmakla suçluyorlar. Toksik maddenin, ailenin evinin ön kapısına yerleştirildiği düşünülüyor. Rusya ise saldırı ile bağlantısı olduğu iddialarını şiddetle reddediyor.