Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, Kaşıkçı davasındaki ‘iftira ve entrikaları’ kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova/Raid Ceber

Moskova, dün Suudi vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ‘politik kışkırtmayı’ hafifletme çağrısında bulundu. Olayla ilgili iftira ve entrikaları eleştirdi.

Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, siyasileştirme girişimleri ve doğruluğu ispatlanamayan çok sayıda sızıntının gazetecinin öldürülmesi kadar trajik olduğunu söyledi.

Zaharova, dün birçok medya kuruluşunun yayınladığı Moskova’nın Türk istihbaratına bilgi verdiğine dair haberler hakkında açıklamalarda bulundu. Söz konusu haberler reddeden Zaharova, “Bu olay hakkında tanık olduklarımız, meselenin, bol miktarda entrika ve iftira ile şişirildiğini gösteriyor” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Rusya’nın ilk günden beri tek bir adım atılması gerektiğini vurguladığını bununda kapsamlı ve adil bir soruşturmayı desteklemek olduğunu belirtti. Bu trajedinin tanık olduğumuz politik iftira ve entrikalarla ile büyüdüğünü ifade etti.

Zaharova, “Kapsamlı ve nesnel soruşturmayı tamamlama fırsatı vermek yerine, en az olay kadar trajik büyük bir kampanya yapılıyor” dedi. Rus yetkili, olay hakkındaki politik kışkırtmayı kınadı. Suudi gazetecinin öldürülmesiyle ilgili resmi verilere rağmen çok sayıda söylenti olduğuna dikkat çekti. Bu söylentilerin ardında sürüklenmemek gerektiğini belirten Zaharova, Rusya’nın bu konuda, iki tarafın resmi soruşturmalarının ardından yorum yapacağının altını çizdi.