Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, modifiye Pantsir uçaksavar füze sistemini Hmeymim Hava Üssü’ne sevk etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, geçtiğimiz iki ay boyunca İnsansız Hava Araçları (İHA) ile gerçekleştirilen saldırıların sayısındaki artışın ardından, Lazkiye’nin güney doğusunda yer alan Rus Hmeymim Hava Üssü’nün savunmasını güçlendirmek için bir adım daha attı.

Rus Savunma Bakanlığı, Pantsir sisteminin önceki sürümlerinin saldırılara karşı koyamamasının ardından, modifiye (revize) edilmiş yeni sürümlerin Hmeymim Hava Üssü’ne sevk edildiğini duyurdu.

Geliştirilip güçlendirilen Rus hava savunma sistemi ‘Pantsir’

Rus gazetesi İzvestiya, üssün savunma sistemini güçlendirmek amacıyla Rus Savunma Bakanlığı tarafından alınan önlemlerin ayrıntılarını açıkladı. Gazetenin askeri bir kaynaktan edindiği bilgilere göre, Suriye’deki savaş tecrübesine dayalı olarak geniş çaplı değişiklikler yapılarak Rus hava savunma sistemlerinden biri olan Pantsir güçlendirildi.

Genellikle tesislerin ilk savunma hattını güçlendirmek için kullanılan Pantser sistemi, orta ve uzun menzilli füze sistemleri ile entegre bir savunma şemsiyesi oluşturuldu. Fakat birçok kez İHA’lar tarafından gerçekleştirilen saldırılar karşısında başarısız oldu. Aynı zamanda Suriye ordusunun tesislerini, onları hedef alan bombardımanlardan koruyamadı. Bunun durum, söz konusu sitemin yeniden test edilmesine ve yeni teknolojiler sağlanarak revize edilmesine sevk etti. Kaynağın aktardığına göre, geliştirilen Pantsir sistemi, İHA’lar için ölümcül bir tehdit oluşturacak duruma geldi.

Askeri kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, Rus Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen radar uygulamaları ile Pantsir sistemine, kötü hava koşullarında bile gündüz ve gece herhangi bir saatte küçük hedefleri tespit etme yeteneği kazandıran modern izleme teknikleri eklendi.

Rusya’dan Suriye’ye Pantsir desteği

İzvestiya gazetesi, Rus Hava Kuvvetleri uçaklarının bulunduğu Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’nü koruyan hava savunma araçlarına, bir dizi modifiye edilmiş (geliştirilmiş) Pantsir sisteminin eklendiğini kaydetti.

Uçak-savar füze güçlerinin eski komutanı General Alexander Gorkov, “Drone’lar, radar ışınlarını yansıtan aynanın küçüklüğü nedeniyle tespit edilmeleri güç olduğundan, oldukça zor hedeflerdir” açıklamasında bulundu.

Pantsir sistemi, 2008 yılında Rus ordusunda kullanılmaya başlandı. Hmeymim ve Tartus üslerindeki Rus tesislerini korumak için S-300 ve S-400 sistemleriyle birlikte Suriye’ye gönderildi. Aynı zamanda Suriye ordusuna ait bir dizi askeri mevkide konuşlandırıldı.

Rus Hava Savunma Kuvvetleri komutanlarından General Viktor Gomioni, yaklaşık bir ay önce, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı Merkezi Yayın Organı Krasnaya Zvezda gazetesine verdiği röportajda, Moskova’nın Pantsir sistemini geliştirmek için yoğun bir şekilde çalıştığını söylemiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Sistemin revize edilmesi, Suriye’deki savaş deneyiminden nasıl yararlanılabileceğinin en iyi örneklerinden biri. Bu değişiklikler füze sisteminin yıkıcı kapasitesini artırıyor. Sadece düşman uçaklarını değil, aynı zamanda teröristlerin Hmeymim Hava Üssü’ne yönelik saldırılarda kullandıkları roket güdümlü bombaların da imha edilmesini sağlıyor. Suriye’de kullanılan tüm silah ve hava savunma ekipmanı modelleri, kapasitelerini teyit etti ve iklim koşullarında da bakımlarının kolay olduğunu kanıtladı.”

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de faaliyet gösteren 200 askeri polis unsurunun, kendilerine verilen görevleri tamamlamalarının ardından Çeçenistan’a geri döndüklerini açıkladı. Açıklamada, grubun “kendisine verilen tüm görevlerin yerine getirilmesindeki başarısı” övüldü ve şu ifadelere yer verildi:

“Rus polisine bağlı 200 asker, Suriye’de kendilerine verilen görevleri başarıyla tamamladıktan sonra Çeçen Cumhuriyeti’ndeki (Çeçenistan) daimi ikametgah noktasına geri döndü. Askerler, dün Kuzey Osetya Cumhuriyeti’ndeki Mozdok havaalanına iniş yaptı.”

Rus Savunma Bakanlığı, geri dönen birimlerin yürüttüğü temel görevlerin, sivil tesisleri korumak, insani yardım konvoylarına eşlik etmek ve Suriye’deki insani geçiş için kurulan sınır kapılarında güvenliği sağlamak olduğunu belirtti.

Moskova, Suriye’de faaliyet gösteren askeri polis birimlerini periyodik olarak değiştiriyor. Çeçen birimleri, bu grupların gücünün temelini oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamada, Sünni Rus Müslümanlardan olan askeri polisleri de barındırmalarından ötürü bu grupları gönderdiklerini belirterek, bu kişilerin, terörizmden arındırılan bölgelerdeki Suriyeli sivil nüfusun ihtiyaçlarını daha iyi anlayacaklarını ve Müslüman nüfus arasında daha fazla güven sağlayacaklarını düşündüklerini belirtti.

Çeçen birimleri, ilk kez Halep’in kırsal kesiminin bazı bölgelerinde konuşlandırılmış, daha sonra da Suriye’de farklı alanlarda çeşitli görevlerde bulunmuştur.