Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, Putin’in Riyad ziyareti için hazırlıkların başladığını duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova/Raid Cebir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in daveti üzerine Putin’in Riyad’a gerçekleştireceği ziyaretin hazırlıkları ile ilgili çalışmaların başladığını duyurdu.

Bogdanov’un açıklamalarını aktaran Rus haber ajansı TASS’a göre diplomatik kanallar arasındaki istişareler sonucunda ziyaretin tarihi belirlenecek ve Putin’in ajandasına eklenecek. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, geçen yıl ekim ayında Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında iki ülke arasındaki görüşmelerin en üst düzeyde devam ettirilmesi için Rusya Devlet Başkanı Putin’i Suudi Arabistan’a davet etmişti. Rus basını tarafından ‘tarihi’ olarak nitelendirilen Kral Selman’ın ziyareti iki ülke arasındaki ilişkinin güçlenmesi ve çeşitli alanlarda önemli anlaşmaların imzalanmasıyla sonuçlanmıştı. Rusya Devlet Başkanı Putin kısa süre sonra ‘iki tarafın vardığı anlaşmaları uygulamak ve Rus-Suudi işbirliğine yeni ufuklar açmak’ hedefiyle Kral Selman ile yaptıkları görüşmeleri sürdürmek için Riyad’ı ziyaret etmeyi dört gözle beklediğini dile getirmişti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in önümüzdeki çarşamba günü Rusya’yı ziyaret edeceğini ve bu ziyaret sırasında çok sayıda ikili ve uluslararası dosyanın masaya yatırılacağını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada Moskova’nın Rusya ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları arasındaki yapılması planlanan toplantıyı Suudi müttefikleri ile geniş bir yelpazeye yayılan ortak ilgi alanlarında karşılıklı güvene dayalı ve periyodik olarak yapılan siyasi diyalogun ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, iki bakanın toplantıda Suriye, Yemen, Libya ve Körfez bölgesindeki son gelişmeler ile Filistin-İsrail sorunu ile ilgili konuları görüşeceklerini aktardı. Zaharova ayrıca görüşülecek konular arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ‘da yapılacak Rusya – Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) Stratejik Diyalog Toplantısı kapsamında ortak eylem planlarının da yer alacağını ifade etti.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki durum hakkında detaylı görüş alışverişinde bulunulacağına dikkati çeken Zaharova, bölgede devam eden çatışmaların diplomatik yollarla çözülmesi gerektiği konusuna odaklanılacağını, bununla birlikte tüm ilgili tarafların çıkarlarını ve kaygılarını dikkate alan karşılıklı saygıya dayalı bir diyalog yolu bulunması için çalışılacağını belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Rusya-Suudi Arabistan arasındaki çok yönlü ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra Kral Selman’ın 2017 yılındaki Rusya ziyareti sırasında Putin ile yaptığı görüşmeler ve varılan anlaşmaların acil olarak uygulanması gereken yönlerinin masaya yatıracağına işaret etti. Bu ziyaret sırasında Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki insani işbirliğini yoğunlaştırma planları dahil olmak üzere her seviyedeki anlaşmaların uygulanması için yapılan ortak faaliyetlerde artış yaşandığının altını çizen Zaharova, Moskova’nın önümüzdeki sonbaharda Suudi Arabistan’da Rus Kültür Haftası düzenlemeyi planladığını da bildirdi.