Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova’dan Batı’ya uyarı: Zamanı geldiğinde cevap verilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, diplomatlarının Batı ülkelerinden sınır dışı edilmesine zamanı geldiğinde karşılık vereceğini duyurdu. Ayrıca bu yaz ev sahipliğini yapacağı Dünya Kupası’nın Avrupalı siyasiler tarafından boykot edilmesinin bir baskı aracı olarak işe yaramayacağı belirtti.

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Batı ülkelerinden Rus diplomatların toplu olarak sınır dışı edilmesine Moskova’nın da aynı şekilde cevap vereceğini dile getirerek, “Rusya, diplomatik geleneğe göre benzer bir şekilde tepki verecek ve sınır dışı edilen diplomatların sayısını da hesaba katarak karşılığın orantılı olmasına dikkat edecek” yorumunda bulundu.

İngiltere ve Rusya arasındaki ilişkiler, eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın İngiltere’de zehirlenmesinin ardından gerilmişti.

İngiltere yaşananlarla ilgili Rusya’yı suçlarken Moskova ise zehirleme olayında herhangi bir rolü olduğu iddialarını reddediyor.

ABD tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada 60 Rus diplomatı sınır dışı ederek Avrupa ülkelerinin saldırıdan sorumlu tuttuğu Kremlin’i cezalandırma eylemine katılınacağı bildirildi.

Rusya ise Batılı politikacılar tarafından Rusya’da düzenlenecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası’nın boykot edilmesi kararının Moskova’ya karşı bir baskı aracı olarak işe yaramayacağını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bir dizi ülkenin eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi nedeniyle Rusya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası’na yönelik yapacağı olası diplomatik boykotun turnuvayı etkilemeyeceğini belirtti. “Dünya Kupası’nda önemli olan bürokratların veya resmi yetkililerin gelmeyişi değil, bu bir takım oyunu” ifadesini kullandı.

İngiltere, İngiliz bakanların ve Kraliyet Ailesi üyelerinin 2018 FIFA Dünya Kupası için Rusya’ya gitmeyeceğini duyururken İzlanda da ülke yönetimindeki isimlerin Dünya Kupası’na katılmayacağı bilgisini vermişti.
2018 FIFA Dünya Kupası, 14 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Rusya’da düzenlenecek.

Skripal olayının ardından 26 Avrupa ülkesi 140’dan fazla Rus diplomatı ülkesinden sınır dışı etti.

Açıklamasında bu konuya da değinen Peskov, Rus diplomatları sınır dışı eden ülkelere ilişkin “Zamanı gelince cevabı verilecek. Her şey Rusya’nın çıkarları hesap edilerek yapılacak” ifadelerini dedi.
Bütün ülkelerin Rusya’nın karşısında olmadığına dikkat çeken Peskov, “20 veya 30 ülke, Uluslar arası arenanın sadece bir parçasıdır. Dünya, çok daha çeşitli ve çok daha fazla sayıda ülke içeriyor. Ayrıca İngiltere ile dayanışma içinde olan ülkeler arasında Londra’nın Moskova’yı sorumlu tutarak ciddi suçlamalar içeren argümanlarının zayıf ve yetersiz olduğunu düşünenler de var” diye konuştu.