Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova ‘Soçi’ başarısı için ‘uluslararası gözetimi’ işaret ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, dün, gelecek ayın sonunda Soçi’de düzenlenecek olan kongreye katılmak için ‘uluslararası bir şemsiye’ talep eden Suriye’deki Muhalif tarafları ikna etmek için, ‘uluslararası gözetimin’ gerekliliğine işarette bulundu.

Bogdanov, ‘RIA Novosti’ ajansına yaptığı açıklamada, “Suriye’deki ateşkes anlaşmasının garantörü olan devletler Rusya, Türkiye ve İran, konferansta konuşulacak konular hakkında istişarelere devam ediyor” şeklinde konuşarak ‘Esed ile ayrı arı toplantılar’ ve ‘Batılı ortaklarla ve ABD ile görüşmeler’ yapıldığına dikkat çekti. Rusya’nın, ‘katılmak istediklerini ifade ettikleri takdirde’ görüşmelere ABD’yi davet etmeye hazırlandığının altını çizerek, gözlemci olarak katılmak isteyen tüm devletleri çağırmaya hazır olduklarını ifade etti.

Ayrıca Bogdanov, ‘tüm bu süreçlerin Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde olduğunu ve uluslararası topluluk tarafından desteklendiğini netleştirmek için tüm tarafların BM temsilcilerine davetiye gönderileceğini vurguladı.