Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova: ‘Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ hazırlıkları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 2018 yılının Ocak ayı sonlarında Soçi kentinde düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılacak davetli listelerinin hazırlıklarının tüm hızıyla sürmekte olduğunu açıkladı.  Muhalefetin katılımı konusunda ‘iktidarda Esed’in kalmaması’ fikrinden vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya da davet sunulacağı belirtildi.

Garantör devletlerinde gözlemci olarak katılacağını ve sadece Suriyeliler’in konuşacağını açıklayan bakanlık, konferansın, Suriye halkının tüm kesimlerinden temsilcileri bir araya getireceğini ve seçimlere dayalı bir anayasa komisyonu kurma meşruiyeti kazandıracağını, bu seçimlere dayanarak ülkede yürütme organlarının kurulacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Soçi konferansına yaklaşık bin 700 kişinin katılabileceğini söyledi. Bogdanov, Rusya’nın resmi haber ajansı RİA’ya yaptığı açıklamada, konferansın bir anayasa komitesinin kurulmasına tanıklık edeceğini ve komitenin ‘halktan yetki alacağını’ söyledi. Çünkü konferansa bütün Suriyeli halkını temsil eden bin 500 ila bin 700 kişi katılacağını ve bu kişilerin, anayasa reformlarının başlatılması, anayasanın hazırlanması da dahil olmak üzere her konuda meşruiyet kaynağı olduklarını ifade etti.

Rusya’nın bütün çabalarının, uluslararası şemsiye altında tutma arzusuna işaret ederek, (anayasa konusunda) özel bir çalışma komitesi oluşturulacağını ve ardından Cenevre’de bir araya gelineceğini açıklayan bakan Bogdanov, “Bir anayasa hazırlanacak, çünkü seçimler anayasanın temelini oluşturacak ve seçimlere dayanarak yeni yürütme organları, yeni kurumlar kurulacaktır” dedi.

Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştükten sonra bir açıklama yapan De Mistura, son görüşmelerin kötü geçtiğine dikkat çekti. 8. Astana toplantısına ikinci gününde katılan De Mistura, Soçi’de düzenlenecek kongre fikrini yorumlamayı reddettiğini söyledi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Rus Hava Uzay Kuvvetleri’nin büyük kısmının Suriye’den çekilmesiyle, bazı güçlerin bu ülkedeki mevcut durumu bozmaya ve Soçi’de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğunu dile getirdi.

Lavrentyev, “Rusya’nın şu anda politik çözüm sürecine ve DEAŞ dahil Suriye’deki terörist gruplara karşı mücadeleye önderlik etmesinden hoşlanmayanların olduğunu” söyledi.

Rusya’nın bu durumda, diğer ülkelerden talep ettiği şeyleri yapmaya çalıştığını belirten Lavrentyev, “Kendi çıkarlarımızı bir kenara iterek Suriye halkının çıkarları doğrultusunda hareket etmeliyiz. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bunu engellemeye başaracaklar mı? İnanıyoruz ki yapamayacaklar, çünkü doğru yönde ilerliyoruz ve eğer Suriye halkı bizi destekleme kararı alırsa, bunu Ulusal Diyalog Kongresi sırasında göreceğiz” ifadelerini kullandı.