Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova Suriye’deki tüm tarafları ‘kontrollü olmaya’ çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya bugün, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırı sonrasında, Suriye’de bulunan tüm taraflara, kontrollü olma ve gerginliği arttırmaktan sakınma çağrısında bulundu. Suriye’de bulunan Rus askerlerinin yaşamını tehlikeye atacak herhangi bir şeyin ‘kabul edilemez’ olduğunu ifade etti.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tüm tarafları, kontrollü olmaya ve durumun daha da fazla karmaşık hale gelmesine neden olacak tüm eylemlerden kaçınmaya şiddetle davet ediyoruz. Terörizme karşı savaşan Suriye’deki Rus askerlerinin hayatlarını tehdit edilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Suriye ve bölgedeki diğer ülkelerin egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne koşulsuz saygı gösterilmesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

İsrail bugün, Suriye’deki İran hava savunması ve hedeflerini vurduğunu söyleyerek bölgeye yoğun hava saldırısı düzenledi. İsrail ordunun yaptığı açıklamaya göre, Suriye rejimi, İsrail’in kuzeyinde bir F-16 uçağını vurması gerginliği arttırdı.

İsrail ordusu, Suriye’deki İran hedeflerini açık bir şekilde vurduğunu ilk kez açıkladı. Suriye baskınlarına katılan İsrail, uzun süre sonra ilk kez uçaksavarlara aracığıyla uçağını kaybetti.