Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, Suriye’nin güneyi için harekete geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, Suriye’nin güneyindeki durumların nihai bir çözüme ulaşması için Suriyeli muhalif gruplarla müzakerelerini sürdürürken, bölgesel taraflarla temaslarını sıklaştırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Çarşamba günü Ürdünlü mevkidaşı Eyman es-Safedi ile güneydeki gelişmelerin ele alınacağı görüşmeler gerçekleştireceğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’la yaptığı görüşmede Suriye’nin güneybatısındaki durumu ele almıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Lavrov’un İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile Suriye’deki durum da dahil olmak üzere birçok konuyu görüştüğünü açıklamıştı.

Safedi, Rusya ile Ürdün arasındaki konuları görüşmek için Moskova’ya geldi. Fakat görüşmelerin ana noktası Suriye’nin güneyindeki gelişmeler ve ABD ile işbirliğiyle gelecek düzenlemelere ilişkin anlaşma şemasının belirlenmesi olacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 2 bakanın toplantısı sırasında Suriye’deki durumun gündemin zirvesinde olacağını vurguladı. Zaharova, Rusya, ABD ve Ürdün’ün kabul ettiği gerilimi azaltma eylemi kapsamında Suriye yerleşimine odaklanarak uluslararası ve bölgesel gündemdeki konular hakkında görüş alışverişinde bulunacaklarını bildirdi.

Ürdün’ü göç endişesi sardı

Moskova daha önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile bu dosyayı görüşmüş ve muhaliflerin silahlarını teslim etmesi ve son haftalarda rejimin Ürdün sınır bölgesi üzerindeki kontrolünü genişletmesi karşılığında İsrail’in güneydeki İran varlığını azaltması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Fakat Dera’daki silahlı gruplarla müzakereleri son günlerde sekteye uğramasıyla Ürdün yönetimi, arabulucuk rolünü üstlendi. Ayrıca sınır bölgesinde kötüleşen insani durum korkuların artmasına neden oldu. Rus bir diplomat, Moskova’nın Amman’ın endişesini anladığını, bölgeyi ve Ürdün’ü yeni göç dalgalarından korumak amacıyla tatmin edici bir çözüme ulaşmak için çalıştığını söyledi.

“Suriye’de İran’ın varlığı İsrail için faydalı”

Güneydeki gelişmeler, Rus ve İsrail savunma bakanları tarafından Pazartesi günü yapılan görüşmelerin kilit unsuruydu. Taraflar, Suriye’nin güneyindeki İran varlığı ve saha gelişmelerinin arka planına odaklandı. Görüşmeler sırasında İran’ın bölgedeki varlığını azaltma konusunda Rusya’yla daha önce yapılan anlaşmaların gerçekleştirilmesi konusunda yapılan İsrail çabaları da ele alındı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov yaptığı açıklamada “Suriye’deki İran’ın varlığı İsrail için faydalı, çünkü İran bu ülkede terörle mücadele ediyor” diye konuşarak, Tel Aviv’in, Suriye’deki teröristlerle savaşan İran’ın bölgedeki varlığını sürdürmesinin Tel Aviv’in lehine olduğuna dikkat çekti. Bogdanov, İran ve İsrail arasında çatışmanın patlak vermesine neden olacak herhangi bir gerilimin önlenmesinin önemine işaret etti.

Bu açıklamalara karşılık olarak, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile yaptığı görüşmede, Suriye’deki İran’ın varlığını güçlendirmeye yönelik girişimlerin tehlikelerine dikkat çekildi.

Hizbullah’ın Suriye’de güçlenmesine izin verilmeyecek

Kaynaklar Liberman’ın Şoygu’ya İsrail’in Suriye topraklarında, İran ve Lübnan’ın müttefiki olan Hizbullah’ın askeri varlığını kabul etmeyeceğini ve Suriye’deki Hizbullah varlığını güçlenmesinin tespit edilmesi durumunda ‘derhal’ harekete geçeceğini yinelediğini aktardı. Bakan, ülkesinin tüm Suriye bölgelerinden İran kuvvetlerini ve Hizbullah unsurlarını sınır dışı etme çabalarının olduğunu vurguladı.

Rus çevreleri, İsrail’in güney sınırındaki rejimin kontrolünü genişletmeye yönelik çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Ayrıca Rusya’nın İran ve milislerin bölgeden çıkarılması, sınır bölgesindeki hareketleri ve faaliyetleri izleyen Rus askeri polis birimlerinin müdahale ederek bölgedeki durumların nihai olarak düzenlemeye yardım etmesi konusunda garantör olması gerektiğini söyledi.