Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova ve Londra, Cambridge Analitica ile ilişkileri olmadığını bildirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanlık seçimlerine müdahale edildiği iddiaları, merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Cambridge Analitica adlı bir araştırma şirketinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasına danışmanlık hizmeti verdiğinin ortaya çıkmasından sonra İngiltere ve Rusya hükümetlerine suçlamalar yöneltilmesine sebep olabilir. Ancak, her iki hükümet de, söz konusu şirketlerle herhangi bir ilişkisi olmadığını bildirdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Temsilciler Meclisi tarafından kendisine yöneltilen soruya hükümetin, Cambridge Analitica ya da şirketin pazarlama kurumu Strategic Communication Laboratores ile herhangi bir anlaşma imzalamadığı cevabını verirken, Rusya’nın Londra Büyükelçisi Aleksandr Yakovenko is dün yaptığı açıklamada, Moskova hükümetinin söz konusu şirketle herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını vurguladı.

Niks, fotoğrafları inkar etmedi

Gazetecilerin, Cambridge Analitica Yürütme Müdürü Aleksandr Niks ile çekilmiş bir fotoğrafı olduğunu hatırlatması ise Yakovenko, “Niks ile bir fotoğrafımız olduğu doğru ancak o fotoğraf, Polo takımı Nedsor tarafından düzenlenen bir ödül töreninde çekilmiştir. İkimiz de ödül törenine davet edilmiştik. O gün 10 ya da 12 sporcuya ödüllerini takdim ettim. Niks ile ilk ve son kez o törende görüşmüştüm” dedi.

Şirketin, İngiltere hükümetiyle olan ilişkilerine dair de bir takım iddialar dillendirildi. The Times gazetesinde yer alan haberde, şirketin muhafazakar May hükümeti ile yakın ilişkilere ve Londra, Washington ve New York gibi şehirlerde ofislere sahip olduğu, ABD Başkanı Trump’ın eski danışmanlarından Steve Panon’un da şirketin kurucularından biri olduğuna dikkat çekildi. Ancak Başbakan May, iddiaları reddederek, konuya ilişkin şüphelerin giderilmesi amacıyla soruşturma açılması talimatı verdiğini dile getirdi.

Cambridge Analitica şirketi ise Yürütme Müdürü Niks’in şirketin ABD Başkanlık seçimlerinde Trump’ın seçilmesinde önemli bir rol oynamasıyla övündüğü bir görüntü kaydının yayınlanması üzere Niks’in görevine son verdi.

Facebook, suçlamaların hedefinde

Niks’in söz konusu videoda, seçimler boyunca 50 milyon kişinin sosyal medya ağı Facebook’taki kişisel bilgilerinin izinsiz kullanıldığını da itiraf etmesi, suçlamaları bir anda Facebook’a yöneltti.

Facebook hatasını kabul etti

Facebook’taki kişisel bilgilerin izinsiz kullanılmasından sorumlu olan kişilerin İngiltere Avam Kamarası ve ABD Kongresi’nde kurulacak bir komitenin huzurunda hesap vermesi yönünde çağrılar yapılması üzerine sessizliğini bozan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yaşananlardan dolayı üzüntü duyduğunu ifade ederek, Cambridge Analitica tarafından kullanıcıların kişisel bilgilerinin kullanılmasının bir hata sonucu gerçekleştiğini söyledi.

Konuya dair, CNN’e röportaj veren Zuckenberg, olayı güven istismarı olarak niteleyerek, “Yaşananlardan dolayı üzgünüz. Bu olayın tekrarlanmamasından biz sorumluyuz” dedi.

ABD Kongresi’ne konuya dair bilgi vermeye hazır olduğunu dile getiren Zuckerberg, Kongre’den önümüzdeki Pazartesi gününe kadar kendisine zaman verilmesini istedi. Zuckerberg, ayrıca, konuya dair kendilerinin de bir soruşturma yürüteceğini sözlerine ekledi.

Facebook olaydan haberdar

Öte yandan, Avusturyalı Kişisel Bilgileri Koruma Aktivisti Maks Sherims, AFP’ye verdiği röportajda, Facebook şirketinin kullanıcıların kişisel bilgilerinin kullanılmasından haberdar olduğunu iddia etti.

Sherims, Facebook’un 2011 yılından beri üçüncü şahısları içeren uygulamalarda sorunlar olduğunu bildiğini ve bu sorunların konuşulması için 2012 yılında şirketle bir toplantı gerçekleştirdiğini ifade ederek, Facebook yetkililerinin ise bu uygulamalarda sorun olmadığını iddia ettiğini dile getirdi.

Facebook borsada değer kaybetti

Skandalın Facebook’a pahalıya mal olması bekleniyor. Avukatlık büroları tarafından geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamada, Facebook hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ilan edildi. Avukatların açıklamasından sonra Facebook New York borsasında değer kaybederken, daha sonra bu kaybı telafi etti.