Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova Washington arasında diplomatik savaş | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova ile Washington arasındaki yaptırım savaşı. Beyaz Saray’ın San Francisco’daki Rus konsolosluğunu kapatma emriyle ilişkiler daha da çıkmaza girdi.

Karar, ABD diplomatik personelinin yaklaşık üçte ikisinin, Donald Trump’ın iktidara gelişiyle Rusya’dan ayrılmasından sonra geldi.

ABD , “misliyle mukabele etme” ilkesi kapsam‎ında Washington ve New York’taki ticari temsilciliklerin yanı‎ sı‎ra, San Francisco’daki Rus konsolosluًğunun da kapat‎lması‎na karar verdi.

Karar, Washington tarafı‎ndan uygulanan yeni ekonomik yapt‎ır‎ımlara ‏Cumhurbaşkanı‎ Vladimir Putin’in emriyle Rusya’daki 755 ABD’li diplomatın say‎ısı‎nı‎ azaltma kararı‎na cevap olarak geldi.
Bِöylece, Rusya’daki mevcut Amerikan diplomat sayısı 455 kişiye, yani ABD’deki Rus diplomatik varlığının seviyesine ulaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü, kararın “tam olarak uygulanmaya” başladığını doğruladı. Rusya’ya çıkarılacak ABD vizeleri sınırlı tutulacağını belirtti.
Ağustos ayı başlarında ABD, bu yaptırımlar çerçevesinde Moskova’nın dışında iki diplomatik binadan vazgeçmek zorunda kalmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada; ABD ile Rusya arasındaki ilişkileri daha da bozmaya devam eden “bu kısır döngüye son verme” arzusunu ifade ederken; kararın, Moskova yönetiminin başlattığı “misillemeye karşılık” olarak geldiğini belirtti. Bakanlık açıklamasında, “ uygulamanın, yeni misillemelere yol açmayacağını umduklarını” ifade etti.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki ülke arasındaki “gerginliğin tırmanmasını” kınadı. Krizi ABD’nin başlattığına temas eden Lavrov, “ABD’nin hamlesine karşılık sert bir yanıt hazırlıyoruz.” dedi.

“ABD ile gerginlik yaratmaya çabalamıyoruz, aksine siyasi atmosferin normalleşmesini istiyoruz.” diyen Lavrov, “Ancak bunu yapmak için, iki taraf da inisiyatif kullanmalıdır.” şeklinde konuştu.