Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, Washington ile gerilimden kaçınmaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Rusya arasında askeri düzeyde beklenmedik sonuçlara neden olabilecek sürtüşmelerden kaçınmak için Suriye’deki Amerikalılarla iletişim kanallarını açık tutmaya yönelik çalışmalarda bulunduklarını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklama, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın ay sonuna kadar Rusya’ya gerçekleştirmesi beklenen ziyarete ilişkin açıklaması ile aynı zamana denk geldi.

Moskova, aralarında Şam’a S-300 füze sistemlerinin verilmesinin de bulunduğu Suriye’deki son eylemlerinin istikrarı güçlendirmeyi hedeflediğini ve herhangi bir tarafa karşı olmadığını vurguladı. Rusya, İranlı uzmanların Rus füzelerinin kontrolünü ele geçireceğine dair İsrail verilerinin geçerliliğini ise reddetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika Departmanı Başkanı Georgy Borisenko, Suriye’deki durumun Washington ve Moskova arasındaki gerginliği artıracak şekilde gelişmemesi yönündeki umudunu dile getirdi. Suriye’deki Rus ve Amerikan orduları arasında meydana gelebilecek istenilmeyen olaylardan kaçınma hususuna Rusya’nın özel bir önem verdiğine işaret eden Borisenko, sürtüşmeleri engellemeye yönelik mekanizmaların askeri iletişim kanalları aracılığıyla etkin bir şekilde çalıştığına dikkat çekti. Fakat bazı arızaların veya gerçekleşebilecek koordinasyon hatalarının garantisi olmadığını söyledi.

Borisenko, Rusya’nın 2015’in eylül ayının sonunda Suriye’ye doğrudan müdahalesinin başlangıcından bu yana geçen süreye atıfta bulunarak, son 3 yıl içerisindeki koordinasyonun oldukça iyi olduğunu söyledi. Ancak “herhangi bir mekanizmanın bir noktada çökebileceği” konusunda uyarıda bulundu. Bununla birlikte ABD ordusunun rasyonel düşündüğünü kaydeden Borisenko, hiçbir olayın yaşanmaması için koordinasyonun güçlendirilmesini umut ettiğini kaydetti.

Borisenko’nun bu açıklamaları, “Rus S-300 füzelerinin Suriye’ye gönderilmesinin olası yansımalarının, bu hareketin gerginliği artıracağı ve yeni bir bozulmaya neden olabileceği konusundaki ABD’nin uyarılarının” yorumlanması olarak düşünülebilir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova önceki gün yaptığı açıklamada Şam’a teslim edilen füzelerin Suriye’de gerginliği hafifletmeye ve istikrarı artırmaya yardımcı olduğuna dair olan Moskova’nın güvenini vurgulamış ve bu hareketin herhangi bir tarafı hedef almadığını belirtmişti.

Bolton’ın Moskova ziyareti

Söz konusu dosyanın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından Moskova’ya yapılacak ziyaret sırasında tartışılacak başlıklar arasında olması bekleniyor. Bolton, ziyaret sırasında, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev ile bir araya gelecek. Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ziyareti sırasında Bolton’ın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmelerde bulunmasını uzak görmüyor.

Rus kaynaklara göre her ne kadar görüşmelerde başta stratejik güvenlikle ilgili meseleler olmak üzere ikili ilişkiler geniş bir yelpazede ele alınacak olsa da Suriye dosyası tüm yönleriyle masadaki temel başlıklardan biri konumunda. Özellikle Bolton- Patrushev görüşmesi tek iletişim kanalı olduğundan iki taraf söz konusu kanalın Beyaz Saray ile Kremlin arasındaki diyalog için kalıcı bir iletişim aracı haline dönüşmesini kabul etti.

Konaşenkov: İran’ın füzeler üzerinde denetimi söz konu değil

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye’deki S-300 füze sistemlerinin İran askeri uzmanlarının denetimi altında olacağına işaret eden İsrail medyasının aktardığı verilerin doğru olmadığını söyledi.

Askeri yetkili, söz konusu iddialar hakkında “Rus tutumunu itibarsızlaştırmaya yönelik medya savaşlarının bir parçası ve asılsız” değerlendirmesinde bulunarak füze sistemlerinin Suriye askeri ekiplerinin doğrudan denetimi altında olacağını yineledi.

Konaşenkov, açıklamasının devamında İsrail ve ABD’nin S-300 füze sistemlerini vurmak için söz konusu iddiadan faydalanmak istemeleri durumunda bunun Karayipler’dekine benzer bir askeri krizi tetikleyebileceği hususunda uyarıda bulundu.

Beyaz Miğferler gerilimi

Rusya, Suriye’de bir tehdit kaynağı oluşturdukları gerekçesiyle Beyaz Miğferler’i İdlib ve Suriye topraklarının geri kalanından çıkarmaları hususunda Batılı ülkelere çağrıda bulundu. Bu, perşembe günü Moskova’nın çağrısıyla BM Güvenlik Konseyi’nde gerçekleştirilen kapalı oturumda dile getirildi. Ayrıca oturum sırasında “teröristlerin ayrılmasının gerekliliği ve toplumda bulunmalarının iyi bir fikir olmadığı” kaydedildi.

Bazı diplomatik kaynaklara göre ABD, İngiltere ve Fransa çağrıya Rus davetini reddederek karşılık verirken ABD delegesi, Rusya’nın söz konusu ithamlarını “skandal ve yanlış” olarak nitelendirdi. Beyaz Miğferler’in insani yardım kuruluşlarının bir parçası olduğunu vurgulayan delege “Rusya, onlar hakkında yanlış bilgiler yaymaya devam ediyor” dedi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İngiltere Temsilcisi, Rusya’nın Beyaz Miğferler hakkındaki suçlamalarını “saçma” olarak nitelendirirken Fransa da bu suçlamaların “aldatıcı” olduğunu söyledi.

Güvenlik Konseyi’nin diğer üyeleri de, “Suriye’deki insani çalışmalara katılanların korunmaları ihtiyacını” vurgulayarak Rus tutumundan farklı bir bakış açısına sahip olduklarını vurguladı.

Moskova, Beyaz Miğferler aktivistlerine yönelik “bölgede kimyasal silah kullanıldığına dair düzmece söylentiler çıkardıkları ve Suriye rejimini itibarsızlaştırmak için Batılı özel aygıtlar tarafından görevlendirildikleri” suçlamasında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı da birçok Beyaz Miğferler’e teröristlerle işbirliği yaptıkları suçlaması yöneltti.