Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova, Washington’ı ‘Noviçok’ sinir gazını geliştirmekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, Rusya’yı itibarsızlaştırmak ve üzerindeki baskıyı artırmak için eski Rus casus Sergey Skripal ve kızının üç hafta önce İngiltere’de zehirlenmesi olayının arkasında Batılı servislerin olduğu iddiasını yineledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Washington’ın Rus casusa suikast girişiminde kullanılan ‘Noviçok’ sinir gazını yıllardır geliştirdiğini ve bununla ilgili ‘kanıtların’ olduğunu söyledi.

Moskova, Londra’yı özellikle son günlerde, eski Rus casusun zehirlenmesi ile ilgili ciddi ve profesyonel bir soruşturma yürütmeden Rusya’ya karşı suçlamalarda bulunmak için bilgi üretmeye çalışmakla suçluyor. Moskova, gazın Rusya kaynaklı olduğuna dair iddialara karşılık olayda kullanılan sinir gazının aralarında İngiltere, ABD ve İsveç’in bulunduğu bazı Batılı ülkelerde geliştirildiğini kanıtlayan verilere dikkat çekti.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Kimyasal Analiz Laboratuvarı Başkanı İgor Rıybalçenko, Batı’nın Rusya’ya yönelik henüz kanıtlanmayan suçlamalarına karşılık yaptığı açıklamada Washington’ın 1990’lı yılların sonlarında Noviçok sinir gazı geliştirme testleri yaptığına dair Moskova’nın açıklamalarını destekleyen önemli bir belgenin olduğunu söyledi.

Rus yetkili, ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Standartlar Bürosu’nun 1998’de yayınladığı yıllık makale üzerinde Rus yetkililer tarafından yapılan incelemede organik fosfor maddesi olduğu için ilgilerini çeken bir bileşene rastladıklarını belirtti. İgor Rıybalçenko, “Söz konusu zehirli maddenin güçlü ölümcül etkisi olması gerektiğine inanıyorduk. Şu an ise bu adına baktığımızda o gün ilgilimizi çeken maddenin ‘Noviçok’ yani A-234 gazı olduğunu anladık. Madde gün yüzüne çıktı” diye konuştu.

Yayınlanan makalenin ABD Ordusu’na bağlı Kimyasal Araştırma ve Geliştirme Merkezi görevlileri tarafından hazırlandığına dikkat çeken İgor Rıybalçenko, daha çarpıcı olanın ise sonraki yıllarda makaledeki ilgili paragrafın silinmesi olduğunu belirtti.

Moskova daha önce de İngiliz istihbarat servislerine benzer suçlamalarda bulunmuştu. Rus medyası tarafından Sovyetler Birliği döneminde Noviçok sinir gazı geliştiren bilim adamlarından biri olarak tanımlanan Leonid Rink yaptığı açıklamada, eski Rus casus Sergey Skripal’i İngilizlerin zehirleyebileceğini belirtti. Rink, “İngilizler neden numuneleri Moskova’ya vermeyi reddetti sanıyorsunuz? Numuneden zehrin Rusya’da üretilmediği kolaylıkla anlaşılabilir” ifadelerini kullandı. Rink ayrıca İngiliz kimyasal silah uzmanlarının A-234 teknolojisine erişimi olduğunu ve İngilizler tarafından bu maddenin kolayca üretilebileceğini savundu.

İngiltere’de bu maddeyi üretebilecek uzmanların olduğuna dikkat çeken Rink, Sergey Skripal ve kızı Yulia’ya ait eşyalara ister evde ister Skripal’in eşinin mezarında erişerek bu maddeyi bulaştırabileceklerini kaydetti.

İngilizlerin Rusya’ya Skripal ve kızının zehirlendiği maddeye ait numuneleri vermeyi reddetmesinin nedenine dair açıklamada bulunan Leonid Rink, “Numunelerin verilmesi halinde maddenin Rusya’da üretilmediği hemen anlaşılacaktır. Çünkü her ülkenin kimyasal üretiminde kendine özgü teknolojileri vardır. Her maddenin kaynağı kolayca tanımlanabilir” diye konuştu.

Skripal’in kızı Yulia’nın zehirleyen toksik maddeyi çantasında Moskova’dan İngiltere’ye götürdüğüne dair iddiaları saçma bulan ve reddeden Rink, Yulia’nın bu maddeyi taşıyarak İngiltere’ye canlı bir şekilde girmesinin imkansız olduğunu söyledi.

Diğer Rus resmi makamları da Batılı servislere benzer suçlamalarda bulundu. Rusya Silahlı Kuvvetleri Kimyasal, Biyolojik ve Radyasyonel Koruma Birliği Komutanı Orgeneral İgor Kirillov yaptığı açıklamada, “Avrupa ülkelerinde 1970’li yılların başından bu yana yeni nesil toksik madde geliştirme programları olduğu ortaya çıktı. İngiltere yeni kimyasal silah programları geliştiren ülkelerden biri olmaya devam ediyor. İngiltere, bu tür maddelerin geliştirilmesinde önemli bir deneyime ve bilgiye sahip” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Salisbury şehrine birkaç kilometre uzaklıktaki Porton Down’da zehirli madde geliştirilen laboratuvarın varlığına ve bu konudaki en önemli İngiliz bölgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Orgeneral Kirillov, ‘Porton Down’ laboratuvarının gizli bir yer olduğunu belirtti. Laboratuvarın görevinin eski kimyasal silahları yok etmek olduğunu söyleyen Kirillov, burada kimyasal ve biyolojik silahlara karşı koruma önlemlerinin geliştirilmesi bahanesiyle deneyler yapıldığını kaydetti.