Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova’da eylem hazırlığındaki DEAŞ hücresi çökertildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Moskova’da eylem hazırlığındaki terör örgütü DEAŞ hücresinin çökertildiğini duyurdu. Operasyon kapsamında Suriye’deki örgüt yetkililerinden talimat aldığı ve Orta Asya Cumhuriyetleri vatandaşları olduğu belirlenen 6 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

FSB’den yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı ve Rusya Ulusal Muhafız birliklerinin işbirliği çerçevesinde Moskova bölgesinde yapılan takipler sonucu Suriye’deki terör örgütü DEAŞ üyesi 6 kişinin yer aldığı yasadışı yapılanma çökertildi” ifadeleri yer aldı.

Gözaltına alınan kişilerin Orta Asya Cumhuriyetleri vatandaşları olduğu, Suriye’deki örgütten talimat aldığı bildirildi.

Açıklamada, “Gözaltına alınanlar, el yapımı patlayıcılarla Moskova’da kanlı bir eylem düzenlemeyi planlıyorlardı” denildi.

Operasyon yapılan evdeki otomatik silahlara, eylem hazırlığına ilişkin raporlara, bomba yapım şemalarına ve paralara el konulduğu kaydedildi.

Hücre üyelerinin gizli kalmak amacıyla önlem aldıklarına işaret edilen açıklamada, “Maddi kaynaklar yurtdışından yapılan havaleler yoluyla ve ağır suçlar işlenerek sağlanıyordu” ifadesi kullanıldı.

FSB operasyon anına dair yayınladığı videoda, sanıkların tutuklamanın ardından yere uzandıkları, hücre evinin bir duvarında DEAŞ’ın siyah bayrağının asılı olduğu görülüyor. Görüntülerde ayrıca üyelerden birinin siyah bir maske taktığı ve genellikle bu şekilde mesaj yayınlayan teröristlerin fotoğraflarına benzer biçimde bir masanın arkasında durduğu fotoğrafı görülüyor.

Hücre evi baskını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçtiğimiz günlerde Suriye’deki terör örgütünün çökertilmesine ilişkin yaptığı açıklamanın ardından geldi. Putin, savcılık atamaları münasebetiyle düzenlenen bir törende savcı ve kıdemli subaylara hitaben yaptığı konuşmada, “2018 yılının ilk 9 ayında FSB tarafından 26 teröristin ve 15 terör olayının engellendiğini” söylemişti.

Putin, açıklamasının devamında ise FSB’nin yürüttüğü çalışmaların birçok insanın hayatını kurtardığını belirtmişti.