Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova’dan ABD yaptırımlarına misilleme hazırlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi olayıyla ilgili olarak getirilen yeni yaptırımlar sonrasında ABD’ye misilleme yapmaya hazırlanıyor.

Washington’un bu yaptırımlarla, ABD’nin 1961 tarihli Yabancı Yardım Yasası uyarınca acil insani yardım, gıda ve tarımsal ürünlerimi dışarda tutarak Rusya’ya yönelik bütün alanlarda ABD yardımlarını kesmesi öngörülüyor.

ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırım kararı Pazartesi yürürlüğe girmişti.

ABD’nin yeni yaptırımlarına karşı Rusya’nın yanıt olarak uygulayabileceği muhtemel yaptırım planlarına işaret etmek gerekirse, özellikle Rusya’daki askeri çevrelerden yükselen seslere bakıldığında iki önemli başlığın ön plana çıktığı görülüyor:

1-Washington ile Moskova arasında imzalanan Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması’ndan çekilmek

2- Rusya’nın stratejik silahlarının, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ilk kez ülke dışında konuşlandırılmasının önünü açmak.

ABD’ye uyarı

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Meclisi’nde siyasi, ekonomi ve kalkınma işlerinden sorumlu Komite Başkanı’nın birinci yardımcısı Vladimir Gotenev, Rusya ile ilişkilerinde ABD’nin ‘kırmızı çizgiyi aştığını’ ifade etti.

Gotenev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptırımlara karşılık yanıt olarak “Suriye dahil, nükleer silahların ülke dışında konuşlandırılmasını” düşünmesi gerektiğini söyledi.

Gotenev, “Rusya üzerindeki baskı askeri alanda artacak. Bu konuda, Rusya’nın diğer ülkelere silah satışına yönelik engelleme girişimleri olduğunu görüyoruz.

Amerikalıların şu an Rusya’dan silah alanlara yaptırım uygulamaktan bahsettiklerini görüyoruz. Rusya, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın askıya alınması gerektiğini söyleyen bazı uzmanların söylediklerine kulak vererek, ABD örneğini takip etmeli ve ülke dışında nükleer taktik silahları kullanmalıdır. Silahların konuşlandırılabilecek ülkelerden birinin Suriye olmasını da imkansız olarak görmüyorum. Zira orada korunan bir hava üssümüz var” dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Moskova’nın, yeni savunma bütçesinde Washington’un askeri harcamalara rekor miktarda ödenek ayırmasından endişe duyduğunu ifade etti.

Rus diplomat, ABD’yi ve Avrupa’lı müttefiklerini, Rusya sınırına yakın füze rampaları konuşlandırarak Orta ve Kısa Menzilli Füzeleri İmha Anlaşması’nı kasten ihlal etmekle suçladı.

Ryabkov, gazeteye verdiği demeçte, Rusya’nın ABD yaptırımlarına ‘bütün alanlarda cevap vermeye hazır olduğunu’ belirterek, “Siz gerçekten bir tane yaptırımla ve hatta 5 tanesiyle başa çıkamayacağımızı mı düşünüyorsunuz? Evet, bunun için hazır olmamız gerekirdi ve biz hazırız” açıklamasında bulundu.

Ryabkov, Putin’in sözünü anımsattığı açıklamasında, Rusya’nın askeri yollardan gelebilecek tüm saldırılara cevap verebileceğini ifade etti.

Rusya’dan en büyük askeri tatbikat hamlesi

Söz konusu açıklamalara eş zamanlı olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 1981’den bu yana düzenleyecekleri en büyük askeri tatbikatı planladıklarını duyurdu. Yaklaşık 300 bin askerin ve binden fazla askeri hava aracının katılması beklenen tatbikata, Vostok-2018 (Doğu-2018) adının verileceğini belirtti.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren Rus bir kaynak, tatbikatın 11-15 Eylül tarihleri arasında düzenleneceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dünkü açıklamasında, Rusya’nın “Washington yaptırımlarına kesinlikle karşılık vereceğini” vurgulayarak, “Washington’un yaptırımlarına karşı Rusya’nın yanıtı karşılıklılık ilkesi üzerinden olacak” ifadelerini kullandı.

Slovakya’da yayın yapan Pravda gazetesine konuşan Lavrov, “Kendi açımızdan tüm saldırılara karşılıklılık ilkesi çerçevesinde yanıt verecek, sakin ve faydacı bir şekilde davranmaya devam edeceğiz. Bizimle ültimatom diliyle konuşma teşebbüsleri kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Lavrov, iki ülke arasında yaşanan gerilime rağmen “Birbirimizin çıkarlarına karşı gerçek saygı çerçevesinde Washington ile normal ilişkiler kurmak” amacı ile ülkesinin diyalog kanallarını açık tutacağını ekledi.

Askeri alanda yaptırımlar

Yaptırımlar kapsamında, Rus devlet kurumlarına yönelik ABD’nin silah ihracatı izinlerine, çift kullanımlı yedek parça ithalatına sınırlama getirilecek. Aynı şekilde Rusya’ya dışarıdan yapılan yardımlar ve ABD kurumlarının sağladığı krediler durdurulacak. Fakat yaptırım paketinde, roketlerin uzaya fırlatılmasında işbirliği için gerekli ihracat ve sivil havacılığın güvenliğini sağlamak için gerekli ürünler dışarda tutuldu.

ABD’nin Rusya’ya yönelik Kasım ayında uygulamaya koyması beklenen ikinci yaptırım dalgası ile Rus bankalarının varlıklarının dondurulması ve ABD para birimindeki transferler için kullanılan aracı bankaların hizmetlerinden Rusya’nın mahrum bırakılması hedefleniyor. Aynı zamanda ikinci yaptırım paketiyle birlikte ABD-Rusya diplomatik ilişkilerinin asgari seviyeye indirilmesi bekleniyor. Rus siyasi çevreler ise yeni yaptırım paketinin “ikili ülke ilişkilerini 40 yıl geriye götüreceğini” ifade ediyorlar.