Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moskova’dan ‘Taliban’a yardım’ iddialarına yalanlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, Afganistan’daki ABD güçlerinin komutanı General John Nicholson’ın Moskova’nın Taliban’ı desteklediği ve silah verdiği ile ilgili sözlerini yalanladı.

General John Nicholson, geçtiğimiz günlerde BBC Televizyonuna verdiği demeçte, Rusya’nın, terör ve uyuşturucuyla mücadelede ortak çıkarlara rağmen ABD’nin Afganistan’daki istikrarsızlaştırmaya çalıştığını belirtmişti. Moskova’nın Taliban’a mali destek verdiğini ve muhtemelen silah sağladığını ileri süren General John Nicholson, “Afgan liderleri tarafından karargaha getirilen ve bize verilen silahlar gördük. Afgan liderler bunların Rusya tarafından Taliban’a verildiğini söyledi. Rusların müdahil olduklarını biliyoruz” şeklinde konuştu.

‘Boş dedikodu’

Öte yandan Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Nicholson’ın açıklamaları reddedilerek, ‘boş dedikodu’ olarak nitelendirildi. Açıklamada, “Bir kez daha bu tür ifadelerin asılsız olduğunu ve yetkililerin böyle saçma açıklamalardan kaçınması gerektiğinin altını çiziyoruz” ifadeleri yer aldı.

General Nicholson’ın yanı sıra bazı ABD komutanları, geçtiğimiz yıl boyunca Rusya’nın Taliban’ı silahla destekliyor olabileceğini, ancak bunu belgeleyebilecek kesin bir kanıt bulunamadığı şeklinde açıklamalar yapmıştı.

Ancak General Nicholson, garip bir şekilde açık ifadeler kullandı. Bu açıklama, İngiltere’de eski bir Rus casusa sinir gazıyla suikast girişiminde bulunulması sonrasında NATO üyesi ülkeler ile Moskova arasındaki gerilimin artmasının ardından yapıldı.