Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mossad, Hasan Hamad ve Cohen | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güzel bir tesadüf eseri uzun zamandır görüşemediğim Şam’ın ünlü Meydan semti sakinlerinden eski bir arkadaşla buluştum. Arkadaşım, söylendiği gibi, ‘Asil bir Şamlı’ ve Şam’ın Kale içi veya sur içi denilen semtin sakini, yani gerçek Şamlı olmakla övünür. Görüştüğümüzde Mossad, kışkırtıcı biçimde, altmışlı yıllarda Şam’da bulunan İsrailli casus Eli Cohen’e ait olduğu düşünülen saati geri aldığı bir operasyon yapmakla övünüyordu. Mossad, operasyonun detaylarına girmeksizin, saatin geri alınışını James Bond veya Rambo misali Holywood tarzı bir komando operasyonu olduğunu göstermeye çalıştı. Sonradan anlaşıldı ki, meğer saat antika taciri Şamlı bir adamda bulunuyormuş ve bu tacir zaten saati mezatta satacağını ilan etmiş, Cohen’in ailesi de saatin kendisine ait olduğundan şüpheleniyormuş.

Tam bu konuyu tartışırken, Şamlı arkadaşım ‘merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatini söylermiş’ dedi ve Mossad’ın gövde gösterisini bir eski saat dükkanında göstermesine şaşırdı. Olan bitenin Hagop adında bir Ermeni tüccarın saati kendilerine satmasından! ibaret olduğunu’ söyledi. Şamlı arkadaşım ilave etti: ‘Eğer Mossad bizi dehşete düşürmeye, ağzımızı açık bırakıp beynimizden vurmak isterse terörist Hizbullah Partisi lideri Hasan Nasrullah ile olan ilişkisini anlatsın! Görünürde kendilerinin düşmanı olmasına rağmen, Filistin direniş liderlerinde olduğu gibi, şimdiye kadar kendisine karşı suikast girişiminde bulunmamalarını açıklasınlar. İsrail, bölgedeki müttefiklerinin Suriyeli güçler tarafından korunması karşılığında, Filistin direniş hareketinin Lübnan’dan çıkarılmasına nasıl göz yumulduğunu anlatsın. Esed rejiminin bekasının İsrail’in güvenliği için stratejik önemli olduğuna dair açıklamayı nasıl yaptığını izah etsin. İsrail bize Esed rejiminin İsrail’in Golan tepeleriyle olan sınırını Hawai ve Karayip Adaları kadar sakin tutmasının sırrını anlatsın. Mossad tarafından Körfez ülkelerinin kalbinde Hamad bin Halife ve Katar’daki ekibinin, İsrail ile siyasi ve ticari açıdan büyük bir normalleşme yapan Katar rejimini nasıl ortaya çıkardıklarını bize anlatırlarsa daha büyük hayretler içinde oluruz. Unutulmaması gerek; Hamad Bin Halife Doha’da Şimon Peres’i kabul etti, İsrail bayrağını göndere çekti ve ulusal marşını çaldırdı. Yine Hamad Bin Halife Milyonlarca dolarlık anlaşmaları gerçekleştirmek için Katar’ın başkenti Doha’da diplomatik ve ticari bir büronun açılmasına izin verdi, İsrail’e bağlı örgütlerin Katar’da danışma bürolarının açılmasına izin verdi, Öyle ki, İsrail’de yaşayan Gazze’deki Katar Büyükelçisi, yalnızca ABD’li diplomatların sahip olduğu güvenlik izinlerine ve dokunulmazlığa sahip oldu’.

Şamlı arkadaşım: ‘Bütün bunların yanı sıra, İsrail bizi şaşırtmak isterse, internette yayınlanan Hamad bin Halife ve Hamad bin Casim’in İsrail’e tarihi ziyaretini ve Tzipi Livni ile bir araya gelmesinin yanı sıra, İsrail vatandaşı ve aynı zaman İsrail parlamentosu Knesset üyelerinden Azmi Bişara’nın, bugün Katar’da darbe rejiminin medya söylemine öncülük etmesini anlatsın’ diye sözlerine ekledi.

Bağrı yanık Şamlı arkadaşımın sarkastik sözlerini düşündüm, gerçekten de; işte bu tür haberler adamı şaşırtır, elli sene önce öldürülen casusun saati şaşırtmaz. Doğru söze ne söylenir? Ortaya attığı noktalar dikkate değer şeyler, zira, bu tür olayların ortaya çıkmasında tesadüfün yer olmaz, asla.