Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muallimi: Yemen’de limanların kapatılmasından gıda taşıyan gemiler etkilenmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah Muallimi, BM’de İran’ın balistik füzeleriyle ilgili araştırma yapan özel bir komisyon olduğunu ve ülkesinin bu komisyonun alacağı kararları beklediğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Muallimi, BMGK’da ülkesinin İran’ın balistik füzelerle donattığı Husiler tarafından vurulmasının ayrıntılarını anlattığını söyledi.

Muallimi konuşmasında İran’ın açık bir şekilde BM kararlarını ihlal ettiğini hatırlattı ve bu nedenle Riyad’a saldırıyı kınayan Güvenlik Konseyi’nden İran’a karşı gerekli işlemleri yapmasını talep etti. Uluslararası toplumu BMGK’nın yasaklarına saygı göstermeye çağırdı.

Yemen’de limanların kapatılmasıyla ilgili ülkelerine baskı yapılmasıyla ilgili soruya cevap veren Muallimi “Herhangi bir baskı yok. Etraftan yapılan açıklamalar ve baskılardan da etkilenmeyiz. BM’de söylediğimiz gibi; Suudi Arabistan’ın aldığı kararlar geçicidir. Bu kararlar mevcut durumla ilgilidir. Çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra amaca ulaşıldığında yasaklar kalkacaktır” ifadesini kullandı.

Limanların kapalı olmasından gıda taşıyan gemilerin etkilenemeyeceğini belirttiklerini söyleyen Muallimi bunun ülkesinin resmi tutumu olduğunu belirtti. Konumlarını BM’nin yardım işlerinden sorumlu ismi Marc Lowcock’a da açıkladıklarını ifade eden Muallimi uluslararası toplumun açıklamalarını kabul ettiğini açıkladı. BM’nin 2216 sayılı kararına saygılı olduklarına dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, Suudi Arabistan’a yapılan saldırıyı şiddetle kınayarak bunun uluslararası anlaşmaları ihlal anlamına geldiğini duyurdu.

BMGK’nın dönem başkanı olan İtalyan Sebastiano Cardi yaptığı açıklamada “Güvenlik Konseyi’nin tüm üyeleri Suudi Arabistan’ın Riyad’daki uluslararası havaalanına yapılan saldırıyı şiddetli şekilde kınadı” ifadesini kullandı. Cardi, BMGK’da basına kapalı olarak yapılan toplantıdan sonra İran’ın Husi ve Abdullah Salih kuvvetlerini silahlandırmasının BM’nin 2216 sayılı karara aykırı olduğunun açıklandığını belirtti. Cardi, Konsey üyelerinin aynı zamanda Yemen’de 6.8 milyon insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalmasından duydukları endişeyi de dile getirdi.

BMGK, İsveç’in talebi üzerine Yemen’deki son durumu görüşmek için önceki gün toplandı. Önce Yemen’e ardından da Suudi Arabistan’a giden BM insani yardım işlerinden sorumlu ismi Marc Lowcock ülkedeki sorunlarla ilgili Konsey ülkelerine bilgi verdi.