Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mugabe, darbe sonrası ilk kez görüntülendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve’de ordunun yönetime el koyduğu söylenen darbenin ardından Devlet Başkanı Robert Mugabe başkent Harere’deki üniversite mezuniyet töreninde ortaya çıktı.

Mugabe, mezuniyet törenin yapıldığı salonda büyük bir ahşap koltukta oturdu. Törene katılanları selamladı ve törenin başladığını duyurdu.

Öte yandan, Zimbabve’de iktidar partisi Afrika Ulusal Birliği-Vatansever Cephesi (ZANU-PF) liderleri en geç cuma günü bir araya gelecekler ve Mugabe’nin sınır dışı edilmesi kararının hazırlanmasının yanı sıra önümüzdeki hafta istifa etmeyi reddetmesi durumunda görevden alınması konularını görüşecekler.

Partideki bir üst düzey yetkili, Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Buradan dönüş yok. Mugabe’nin istifa etmemek konusunda ısrar etmesi durumunda, Pazar günü görevden uzaklaştırılması konusu görüşülecek. Salı günü ise görevden alınacak” dedi.

Geçtiğimiz hafta cuma günü erken saatlerde ordu tarafından yapılan açıklamada, Mugabe ile ülkenin geleceği konusunda görüşmelerin yapılacağı ve mümkün olan en kısa sürede bu görüşmelerin sonuçlarının bildireceği belirtilmişti.

Açıklamada, ordunun amacının Mugabe’yi iktidardan indirmek değil, çevresindeki suç şebekesini çökertmek olduğu aktarılmıştı.