Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mugabe, istifa anlaşmasına göre 10 milyon dolar alacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve’nin iktidar partisindeki üst düzey bir yetkili, eski Cumhurbaşkanı Robert Mugabe’nin geçtiğimiz hafta istifa etmeden önce imzaladığı anlaşma ile en az 10 milyon dolar kazandığını söyledi.

Yetkili, Mugabe’ye ilk etapta 5 milyon dolar nakit ödeme yapılacağını, kendisine ve ailesine ticari girişimlerine yönelik dava açılamayacağını belirtti.

93 yaşındaki Mugabe, 150 bin dolarlık maaşını ölümüne kadar almaya devam ederken, 52 yaşındaki eşi ise maaşın yarısını alacak. Eski cumhurbaşkanı, eşi ve çocukları ile Harare’deki geniş saraylarında kalabilecek, Mugabe ve eşi ömür boyu maaşın yanısıra, ailenin konaklama ve yurtdışı seyahatleri de dahil neredeyse tüm masrafları devlet tarafından karşılanacak.

Zimbabve’nin yeni Cumhurbaşkanı Emmerson Mnangagwa’ya yakın bir kaynak bu anlaşmayı doğruladı.

Muhalefet partisi Demokratik Değişim Hareketi (MDC) Genel Sekreteri Douglas Mwonzora, “Mugabe ile yapılacak herhangi bir anlaşmada şanslı değiliz, bu anlaşma anayasaya aykırıdır. Anayasal olarak Mugabe emekli bir cumhurbaşkanıdır ve yönetimindeki herhangi bir suça karşı dokunulmaz değildir” şeklinde konuştu.

Mugabe 37 yıl sonra hükümeti bıraktığında, ülkesinin para birimi değersizleşti, fakirlik ve borçlar büyüdü, işsizlik yüzde 80 seviyelerine çıktı, sağlık ve eğitim alanlarındaki hizmet geriledi.