Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mugabe seçim arefesinde eski partisine karşı mücadele başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe dün yaptığı açıklamada, 37 yıllık yönetiminden sonra kendisini iktidardan uzaklaştıran eski partisine karşı mücadele başlattı.

Mugabe’nin düşüşünden sonraki ilk tarihi oylama işleminde Zimbabveli seçmenler devlet başkanı, milletvekili ve belediye meclis üyelerini seçmek için oy veriyor.

Seçim kampanyasının başlamasından bu yana açıklama yapmayan 94 yaşındaki Mugabe sessizliğini bozdu ve istifa etmeye zorlanmasından sonraki ilk doğrudan basın toplantısını düzenledi.

Emekliliğini geçirdiği Harare’deki Blue Roof adlı lüks evinde düzenlediği sürpriz toplantıda “Umarım oylama yarın mevcut hükümetin askeri yönetimine son verir” ifadelerini kullandı. “Bana kötü davrananlara oy veremem“ diyen Mugabe, 1980’de bağımsızlığına kavuşan Zimbabve’yi o günden bu yana yöneten Afrika Ulusal Birliği-Yurtsever Cephesi’ne (ZANU-PF) oy vermeyeceğini söyledi. Partisinin sürekli olarak savaştığı en büyük muhalefet parti olan Demokratik Değişim Hareketi’nin (MDC ) lideri Nelson Chamisa’ya oy vereceğini ima etti. “Kim kaldı? Chamisa” demesi gazetecilerin gülmesine yol açtı.

Dünyanın en yaşlı Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz Kasım ayında, ordu ve iktidar partisinin baskısı altında iktidardan vazgeçmeye zorlanmıştı. Ordu, eşi Grace Mugabe’nin kocasının yerini almasını engellemek için müdahalede bulunmuştu.

“Bu gerçek bir darbeydi” ifadesini kullanan Mugabe, eşini kendi halefi yapmayı istediği iddiasının ise “gülünç” olduğunu söyledi.

Yeşil renkli deri bir kanepede oturan, güneş gözlüğü takan başkan ve her zaman olduğu gibi şık bir takım elbise giyen başkan gazetecilerle yaptığı iki saatlik toplantı sırasında iyi görünüyordu. Söz konusu basın toplantısı karısıyla birlikte fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Görev süresi biten başkanın ve hali hazırdaki iktidar partisinin lideri Mnangagwa’nın bugünkü seçimde rakibi, Mugabe’nin uzun bir süre hasmı olan Morgan Tsvangirai’nin ölümünden sonra Demokratik Değişim Hareketi (MDC) liderliğine getirilen Nelson Chamisa’yı yeneceği düşünülüyor.

Değişimi somutlaştırmak ve eski rejimle mesafe koymak isteyen Chamisa düzenlediği basın toplantısında, eski cumhurbaşkanının açıklamaları konusunda şaşırtıcı ve ihtiyatlı bir şekilde “O da bir vatandaş. Bir aday olarak, seçmenleri seçmek benim görevim değil için” ifadelerini kullandı. Esas görevinin ülkeyi birleştirmek olduğunu belirtti ve seçim komisyonun tarihi seçimlere hazırlıklar konusunda taraf tuttuğuna yönelik suçlamalarını yineledi.

Seçimlerin yaklaşmasıyla, Chamisa ve Mnangagwa arasındaki fark azalıyor. “Afrobarometer” Grubu tarafından 10 gün önce yayınlanan bir anket, Mnangagwa’nın oyların % 40 ‘ını, rakibi Chamisa’nın ise yüzde 37’sini alacağına işaret ediyor. Bugün hiçbir aday mutlak çoğunluğu elde edemezse 8 Eylül’de ikinci tur yapılacak.

75 yaşındaki Mnangagwa kampanyası sırasında, “yeni bir demokrasi” ve selefinin felaket reformlarla yıktığı ekonomiyi canlandırmak için milyarlarca dolarlık yatırım vaadinde bulundu. Ayrıca yabancı şirketleri Zimbabve’ye geri getirmek için, Mugabe dönemindeki oylama işlemlerine karıştırılan seçim hilelerinden ve şiddet eylemlerinden uzak “özgür, adil ve şeffaf” seçimler taahhüt etti. 16 yıldır ilk kez, Batılı gözlemci misyonlar davet edildi ve oy verme işlemlerinin doğru şekilde yürütüldüğünü onaylamak için ülke çapında gözlem yapmalarına izin verildi.