Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muha nefes alıyor… | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yakıcı sıcaklıklar, Yemenli genç Hamdi İbrahim’i aylar önce özgürlüğüne kavuşan şehrin ortasındaki halk lokantasındaki işine gitmesine engel olamadı. İbrahim, balığın bütün çeşitlerinin hazırlandığı lokantanın yeniden canlanması, Muha’nın yeniden hayat bulması demek olduğunu vurguluyor. Muha öyle bir şehir ki günlerden bir gün, bugün dünyanın dört bir yanına ihraç edilen meşhur Mocha kahvesiyle birlikte insanının karakteri güzelleşmiş olduğu söyleniyor.

Şarku’l-Avsat gazetesi yapmış olduğu meydan gezisinde yaklaşık 40 dereceye dayanan sıcaklıklara rağmen doğal hayatın yeniden başladığını gözlemledi. Aden şehrinden herhangi bir fark yok; ancak elektriğin dikkat çekici bir biçimde bolluğu sıcaklığın baskısını azaltıyor.

Muha, geçici başkent Aden’den 290 km. uzaklıkta bulunuyor. Şarku’l Avsat gazetesi bu mesafeyi sahil yolunu kullanarak 4 saatte kat etti. Sahil yolu güneşin batmasıyla biraz tehlikeli ve ıssız bir görünüm arz ediyor; öyle ki arabaların azlığı, kuyular, asfalttaki kumlarda sürüklenmek… Batı sahil bölgelerinde ve Muha’nn iç kesimlerinde militanların geride bırakmış oldukları yıkım gözler önünde.

Muha’nın gecesine baktığımızda, Aden’den gelen bir kimse halk çarşılarının hareketliliği ve ışıklandırmalar karşısında büyülenir. Balık, öğle ve akşam öğünlerinin temel gıdası. Gündüzün sıcaklığından kaçan bir sürü alışveriş tutkunu geceleri ortaya çıkıyor.

Yaklaşık otuz yaşlarındaki Yemenli Haydara Mehyub şunları söylüyor: “ Muha özgürlüğüne kavuştuğundan beri vatandaşları 24 saat elektrikten faydalanıyor ve herhangi bir kesinti de olmuyor.” Ayrıca şunları ekliyor: “ Müttefiklerin ve BAE kızıl ayının cömert destekleri sayesinde elektrik bu denli güzel çalışıyor ve herhangi bir kesintiye uğramıyor.” Daha önce bilindiği üzere Husiler tarafından her şey yıkılmıştı.

Son günlerde eski canlılığını elde etmeye başlayan lokantalara gelenlerin hemen hemen hepsi balığı tercih ediyor. Ticari hareketlilik Muha’da gün be gün genişliyor. Denk zamanlı olarak da savaştan zarar gören evler tamir ediliyor.

Balık, ekmek ve yeşillikte meydana gelen düşük artışlara rağmen çarşılardaki hareketlilik artıyor. Bu haliyle bile Aden’deki fiyatlardan kat be kat iyi. İbrahim, bunun sebebini elektriğe bağlıyor.

Aynı çarşıdan arbe esnasında anne-babasını kaybeden 16 yaşındaki genç kız Meni Ali, darbecilerin Muha’yı ele geçirmesinden dolayı ve Salih ve Husiler’in yakıp yıkmalarından dolayı darmadağın olan evine yeniden gidebilmenin mutluluğunu yaşıyorken şunları söylüyor: “Sanki yeni bir şehirdeyim, evimin anahtarını kardeşimle birlikte Aden’de başbakandan teslim aldım.”