Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalefet lideri Ermenistan’da başkanlık seçimleri için aday gösterildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Haber Ajansı (AFP) Ermeni muhalefet partisi Çıkış Yolu İttifakı (Yelk) Nikol Paşinyan’ı Başbakanlığa aday gösterdi. İki hafta süren toplu gösterilerin ardından atılan bu adım Ermenistan’daki siyasi sahneyi değiştirdi.

Başbakan Serj Sarkisyan’ı geçen hafta istifaya zorlayan 42 yaşındaki muhalefet lideri Paşinyan listedeki tek aday. Lider yoksulluk ve ayrımcılığı ortadan kaldırabilecek tek kişi olduğu konusunda iddialı.

Yelk lideri Paşinyan yaptığı açıklamada, Konsey tarafından yapılacak seçimlerde kazanabilmek için bazı Cumhuriyetçi Parti oylarını da almasını gerektiğini söyledi.

Sarkisyan liderliğindeki iktidar partisi Cumhuriyetçi Parti, resmen oylamadaki konumunu ilan etmedi. Üst düzey bir parti üyesi olan Fahram Bağdastiyan partisinin Peşinyan’ın adaylığını desteklemelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Peşinyan parlamentodaki gazetecilere verdiği röportajda Yelk partisinden aday olduğunu açıkladı ve çeşitli siyasal partilerle istişarelere katıldığını bildirdi. Peşinyan “Önümüzde ülkenin siyasi krizini çözme gibi önemli bir görev var” dedi.

AFP, on binlerce kişinin pazar günü başkent Erivan’da, Peşinyan’ı destekleyen büyük gösteriler gerçekleştirdiklerini aktardı. Peşinyan, kalabalığa yaptığı konuşmada “Sizlere söylüyorum ve gözlerinize bakıyorum evet başkanlığı üstlenmeye çok istekliyim” dedi.

Ermenistan’da Serj Sarkisyan’ın Başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından, yeni başbakan için yarın parlamentoda seçim yapılacak. Parlamentodan yapılan açıklamaya göre seçime tek aday katılacak. 17 Nisan’dan sonra başlayan sokak eylemlerinde sıkça görülen Nikol Paşinyan, seçime tek başına girecek. Paşinyan, lideri olduğu Çıkış Yolu İttifakı Grubu (Yelk) partisinden aday gösterilmişti.

105 sandalyeli Ermenistan parlamentosunda Paşinyan’ın başbakan seçilmek için 53 oy alması gerekiyor. Şu an Cumhuriyetçi Parti’nin 58, Tsarukyan’ın 31, Yelk’in 9 ve ECP’nin eski koalisyon ortağı Ermeni Devrimci Federasyonu Taşnak sutyun’un 7 koltuğu bulunuyor.