Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalefet liderinin kaçışının ardından Venezuela’da tutuklama furyası başlatıldı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela muhalefet lideri Antonio Ladezma’nın İspanya’ya kaçmasının ardından Başkent Caracas’ta tutuklama furyası başladı. Ladezma’na yakın çok sayıda siyasetçi tutuklandı.

Caracas şehrinin eski Belediye Başkanı Ladezma, sığınma talebiyle İspanya’ya gelinceye kadar karşılaştığı zorlukları anlattı.

Ladezma’nın bu yolla kaçışı, Venezuela’nın başkenti Caracas’ta geniş çaplı bir tutuklama operasyonunun yaşanmasına neden oldu. Nitekim muhalefet lideri Ladezma, Venezuela’dan kaçmadan önce ülkede ev hapsinde tutuluyordu.

Evinden ayrıldıktan sonra en az 29 kontrol noktasından geçtiğini ifade eden Ladezma, popülaritesi sebebiyle kontrole tabi tutulmadığını belirtti.

Ladezma, öncelikle ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Kolombiya sınırındaki Cucuta şehrine ulaştı. Ve orada Göçmenlik Departmanı’nı atlatmayı başararak, ardından İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile görüşmek için Madrid’e yöneldi.

Öte yandan Venezuela Bolivarcı İstihbarat Servisi de, Ladezma’nın belediye başkanlığı görevi sırasında beraber çalıştığı eski siyasi isimlerin yardımıyla geniş çaplı tutuklama furyası başlattı. Furya, Ladezma’nın yaşadığı bölgedeki, eski güvenlik görevlileri ve binadaki kamera şirketlerinin sahipleri dâhil, konut sakinlerini de kapsadı. Söz konusu unsurların, muhalefet liderinin kaçışını kolaylaştırması girişimlerinden şüpheleniliyor.

Sürgünde Venezuela için çalışacağım

Ev hapsinden kurtulan Ladezma, Kolombiya’nın başkenti Bogota’dan kalkan uçak ile, geçtiğimiz cumartesi günü, Madrid’e iniş yaptı. Ladezma, Madrid’de sürgünde olmasına rağmen Venezuela’nın kurtuluşu için çalışacağını açıkladı.

Muhalefet lideri, ülkesinin uçurumun kenarında değil, tam ortasında olduğunu vurguladı. Ladezman’ı havalimanında, Kolombiya Eski Başkanı Andres Pastrana’nın yanı sıra eşi ve kızları karşıladı.

2012’de görevine başlayan Ladezma, Şubat 2015’te görevinden alındı. Ladezma, Nicolas Maduro’yu devirmek için komplo hazırlamakla suçlanan Ladezma, bir yıldır ev hapsinde tutuluyordu.

“Madrid halkı dikkatli olması gerekiyor”

Öte yandan Maduro, durumu en önemli esirlerden birinin kaçışı olarak nitelendirdi. Maduro yaptığı açıklamada, “Antonio Ladezma’yı tebrik ederim. Ancak o geri dönmemek ve orda kalmak zorundadır. Madrid halkının dikkatli olması gerekiyor. Zira Madrid’e bir kan emici geldi” ifadelerini kullandı.

Ortega’dan Lahey’e Maduro’yu çağrısı

Venezuela Eski Başsavcısı Luisa Ortega ise, Ladezma’nın kaçışından birkaç gün önce Uluslararası Ceza Mahkemesine, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Venezuela hükümetinin birçok üyesinin uygulamaları hakkında çağrıda bulunmuştu.

Hollanda’nın Lahey şehrinde yaşayan Ortega yaptığı açıklamada, Venezuelalı yetkililerin, insanlığa karşı suç işlediğini kaydetti. Bu bağlamda Ortega, yetkililerin ülkedeki binlerce ölüm, işkence ve keyfi tutuklamalardan sorumlu olduğunu belirtti.

Elinde yaklaşık bin kanıtın olduğunu iddia eden Ortega, açıklamasında Maduro’ya karşı uluslararası bir tutuklama emri talep etti. Her yıl yüzlerce benzer başvuru alan Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesinin ise, Venezuela lideri hakkında yasal bir işlem başlatıp başlatmayacağı henüz belli değil.

Uzun yıllar Venezuela hükümetinin destekçisi olan Ortega, Caracas’taki muhalefete bağlı parlamentonun yetkilerini kaldırmasının ardından Maduro’ya tepki göstermeye başladı.

Kolombiya’dan Venezuela’ya “sınır ihlali” tepkisi

Venezuelalı askerlerin sınır ihlali yaparak Kolombiya topraklarına girdiğini belirten ve bu olayı protesto eden Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili komşu ülke dışişleri ile toplantı yapılacağını duyurdu.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, komşu ülke askerlerinin 15-16 Kasım tarihlerinde Norte de Santander yönetim bölgesine bağlı Tibu kenti yakınında helikopterle sınırı geçtiği kaydedilerek bu olay protesto edildi. Medyada çıkan haberlere göre, yaklaşık 200 asker Norte de Santander yakınlarındaki Vittas de Orient köyüne girerek, yerel sakinlerin para, tabanca ve ev eşyalarına el koymuştu.