Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalefetin Erdoğan’a rakip olacak aday konusunda uzlaşma şansı azaldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara: Said Abdurrezzak

Muhalefet partilerinin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında rakip olarak çıkacak bir aday üzerinde uzlaşarak anlaşmaya varma şansı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kendisini aday gösterme ısrarı ve Halkların Demokratik Partisi’nin de (HDP) eski Başkan Selahattin Demirtaş’ı aday göstermesi nedeniyle azaldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran seçimi öncesi açıklanması beklenen seçim takvimine ilişkin, “Seçim takvimini Uyum Yasası yayımlandıktan sonra çıkaracağız. Yarın ya da öbür gün olabilir” ifadesini kullandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli Beştepe’de görüşmüş, gerçekleşen ‘erken seçim’ zirvesi sonrası erken seçim tarihi duyurulmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de imzalarının bulunduğu ortak seçim önergesi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sunulmuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran’da yapılmasına ilişkin önerge geçtiğimiz Cuma günü kabul edilerek, yasalaştı.

Siyasi arenadaki seçim hazırlıkları hız kazanırken, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması yönünde ikna edebilmek için eski Cumhurbaşkanı ve Ak Parti’nin kurucularından Abdullah Gül ile geçtiğimiz gün bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Genel Merkezi’nde görüştü.

Kaynaklardan öğrenildiğine göre, görüşme, muhalif cepheden çıkacak aday (muhtemelen Abdullah Gül) konusunda anlaşmaya varılması ve Meral Akşener’in kendisini aday göstermesi yönünde aldığı karardan vazgeçmesi amacıyla gerçekleştirildi.

Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada Akşener, 100 bin imzayla cumhurbaşkanı adayı olacağını bir kez daha açıklayarak, Abdullah Gül’ün ortak aday olması için kendisinin adaylıktan çekilmeyeceğini vurgulamış oldu.

Kılıçdaroğlu ise, Akşener’in kararına saygı duyduğunu ve görevlerinin Türkiye’deki demokrasiyi korumak ve savunmak olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti’si de, teröre destek verme suçlamasıyla 43 yıldan 142 yıla kadar hapis istemiyle karşı karşıya kalan Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine karar verdi.

Demirtaş, 2014 cumhurbaşkanlığı seçim yarışlarında Erdoğan’a karşı mücadele ederek üçüncü olmuştu.

Basında yer alan haberlere göre, Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmed Davutoğlu birkaç gün önce bir araya gelirken, Gül’ün Erdoğan’ın karşısında cumhurbaşkanlığına aday olmaya karar verebileceği yönündeki spekülasyonlar da artıyor.

Yeni Şafak gazetesi yazarlarından Mehmet AcetTwitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Dün akşam Abdullah Gül 64. Dönem Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Birlikte hareket etme teklifinde bulundu ama Davutoğlu’ndan istediği desteği alamadı” ifadelerini kullandı.

Gül, sessizliğini koruyarak seçim konusunu hiç dile getirmese de, bazı gazeteciler tarafından sızdırıldığına göre, aday olmak için muhalif partiler tarafından Erdoğan karşısında kendisinin tek aday olarak gösterilmesi gerektiğini öne sürüyor.

Muhalefet partiler arasında şimdilik bir aday üzerinde fikir birliği yok gibi görünürken, CHP’li Muharrem İnce, “Abdullah Gül-Recep Tayyip Erdoğan arasında kalırsam ben Erdoğan’a oy veririm” yorumunda bulundu.

Partisinde yer alan eski liderleri saflarına katmaya çalışan Erdoğan ise, Bülent Arınç ile bir araya geldi.

Arınç, görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Ben ne AK Parti, ne onun genel başkanına zarar verecek hiçbir hareketin içinde olmam. Bizim edindiğimiz, gördüğümüz bütün terbiye, bütün ahlak bize davamıza hangi noktada olursa olsun sahip çıkmayı gerektirir” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise twitter hesabından Abdullah Gül’ün Cumhurbakanlığı adaylığı üzerine açıklamalarda bulunarak, “Şimdi 11’nci Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığı üzerine çok sinsi bir kamuoyu hazırlama stratejisi devrededir. Gülen Hareketi işbaşındadır. PKK razıdır. Türkiye düşmanları heyecanlıdır. CHP, SP, HDP, İP Sayın Gül’ün adaylığına hevesle taliptir” diye konuştu.