Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalefetin ittifak açıklaması hafta sonuna ertelendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye’deki siyasi gelişmeler, partilerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylarını açıklamaları ve seçim ittifakları oluşturma amacıyla harekete geçmesiyle hızlandı. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin 24 Haziran milletvekili seçimlerinde barajı sıfırlayarak TBMM’de daha çok sandalye elde edebilmek için uzlaştıkları ittifaka ilişkin açıklamanın hafta sonuna ertelendi.

Cumhurbaşkanı adayı olarak eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın adını açıklayacağını duyuran HDP, seçim çalışmalarını sosyal medyada başlattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), ‘terör örgütü yöneticiliği’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ gibi suçlamalarla 142 yıl hapis istemiyle karşı karşıya kalan eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

‘Kürt Obama’ lakaplı Demirtaş da cumhurbaşkanlığı yarışına katıldı

HDP, Demirtaş’ın aday olmayı kabul ettiğini bildirirken, seçim kampanyası bugün öğleden sonra Demirtaş’ın adaylığının resmen açıklanması ile Diyarbakır ve İstanbul’da aynı anda başlatılacak.

2007’de DTP ve 2011’de BDP genel seçimlere bağımsız adaylarla katılarak Meclis’e girmeye hak kazandı. 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın karşısına rakip olarak çıkan Demirtaş (45), Haziran 2015 genel seçimlerinde de, Kürt yanlısı siyasi partilerin tarihinde ilk kez HDP’nin yüzde 10’luk seçim barajını aşarak mecliste yer almasını başarmıştı.

Destekçileri tarafından ‘Kürt Obama’ olarak adlandırılan, güçlü hitabı ve karizmatik kişiliği ile bilinen Demirtaş, Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından başlayan operasyonlarda ‘terör örgütü yöneticiliği’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ gibi çeşitli suçlamalarla tutuklandı.

Temelli ve Buldan destekçilerini Demirtaş’ın adaylığını kutlamaya davet etti

HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, partinin desteklerinden bugün sokağa çıkıp Demirtaş’ın adaylığını kutlamalarını isteyerek, “Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi nedeniyle sevincimizi paylaşmak için bir araya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Gözlemcilere göre, Demirtaş’ın adaylığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yarışacak olan Erdoğan’a ek bir baskı yapacak.

Yıldırım, Erdoğan’ın adaylığını ilan etti

AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde aday gösterilmesi için 316 imzayla grup kararı aldı.

Meclis’te AKP Grubu’nda ‘Son başbakan’ olarak konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Birileri mikroskopla cumhurbaşkanı aramaya devam etsin. Bizim adayımızı milletimiz çoktan belirledi” sözleriyle Erdoğan’ın adaylığını ilan etti.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

BBP de Cumhur İttifakı’na katıldı

Büyük Birlik Partisi (BBP) de ‘Cumhur İttifakı’na katılarak 24 Haziran seçimlerinde AK Parti listelerinden seçime gireceğini açıkladı.

BBP, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığına verdiği desteği de ilan etti.

CHP’nin adayı Muharrem İnce

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’daki seçimlerde partilerinin cumhurbaşkanı adayının Yalova Milletvekili Muharrem İnce olduğunu açıkladı.

Muharrem İnce’nin ismi partideki iç oylamada ilk sırada yer alırken, tecrübeli bir politikacı olan İnce, partinin liderliği için iki kez Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında yarıştı, ama kazanmadı.

Kılıçdaroğlu, Gül’ün tehdit edilip edilmediğini sordu

Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Abdullah Gül’ü ziyaretine değinerek, tehdit edildiğini ima etti.

Kılıçdaroğlu, “Ben merak ediyorum, Sayın Abdullah Gül’e böyle tehditler geldi mi? Ben bunu sormak zorundayım” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Nasıl olur da Genelkurmay Başkanı, demokrasiyi sonlandırmak veya gölgelendirmek için kendini kullandırır? Ayazağa’ya giderler, sivil kıyafetlerle giderler, oturur konuşurlar, tehditlerini yaparlar ve çıkıp giderler.”

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin üzerinde uzlaştıkları ittifak modeline ilişkin dün yapması beklenen ortak açıklama, ‘sıfır baraj’ konusu üzerinde uzlaşma olmaması nedeniyle cumartesi gününe ertelendi.