Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalefetten Netanyahu’ya istifa çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail polisinin, Başbakan Binyamin Netanyahu hakkında, rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarıyla dava açılması talebinde bulunmasından 1 gün sonra muhalefet liderleri, Netanyahu’nun istifa etmesi veya görevden alınması çağrısında bulundu. Bu bağlamda Netanyahu ve genel başkanı olduğu Likud Partisi, polis ve liderlere karşı saldırıya geçerek, iddiaların ‘asılsız’ olduğunu ve hükümete karşı darbe planı yapıldığını savundu.

Likud partisi milletvekilleri Yeş Atid Partisi Başkanı Yair Lapid’i, polise verdiği ‘Netanyahu’nun iş adamı Arnon Milchan lehine bir yasa çıkarma talebinde bulunduğu’ ifadeleri nedeniyle ‘iftiracı’ olarak nitelendirdi. Lapid ise Netanyahu ve grubunun bir çete gibi davrandığını kaydetti.

Polis, Netanyahu’nun iş adamları Milchan ve James Packer ile dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma olarak değerlendirilecek eylemler içine girdiğini belirterek, başsavcılıktan bu isimler hakkında dava açılması talebinde bulundu. Üst düzey bir yetkiliye göre, Netanyahu bu iddialar uyarınca yargılanması durumunda birkaç yıl hapis cezasına çarptırılacak. Zira İsrail Başbakanı hakkındaki suçlamalar, 18 ay hapis cezasına çarptırılan eski Başbakan Ehud Olmert hakkındaki suçlamalardan çok daha ciddi.

Mücevherler, kıyafetler…

Konuyla ilgili uzman yetkililer, polisin soruşturma süreci boyunca Netanyahu ve avukatının medyatik açıdan pusuya düşürüldüğünü belirtti. ‘Dava 1000’ olarak anılan vakalarda iki temel konu mevcut. Bu çerçevede polise göre, Netanyahu ve eşine lüks bir şampanya, puro, milyon şekel değerinde mücevher ve kıyafetler gibi rüşvet verildi.

Kanıtlanırsa hapis cezasına çarptırılacak

Nitekim Netanyahu’ya yöneltilen suçlama, nispeten hafif suç olarak değerlendirilirken, Netanyahu’nun başkanlık görevini etkileyecek bir suç sayılmıyor. Ancak Netanyahu’nun hizmetleri karşılığında rüşvet aldığının kanıtlanması durumunda fiili hapis cezasına çarptırılacak.

Öte yandan İsrail polisi, Netahyahu’yu kendisine sağlanan bazı hizmetler karşılığında rüşvet, sahtecilik ve güveni kötüye kullanma suçlamaları yöneltebilecek kanıtlar bulunduğu belirtti. Suçlamaların en ciddisi ise, 25 yıldır İsrail dışında yaşayan milyarder iş adamı Arnon Milchan hakkındaki kanun değişikliği talebi suçlaması…

İsrail’de, ülkeyi terk eden ve milliyetlerini kazanmaya ve ülkeye geri dönmeye karar veren İsraillilerin lehine bir kanun mevcut. Bu bağlamda bu kişiler 10 yıl boyunca vergi ve gümrüklerden muaf tutulmakta. Aynı zamanda yurt dışındaki mülkiyetlerine de dair vergiler için hesap beyanı vermekten muaf tutulmakta. Milchan ise Netanyahu’dan bu yasayı değiştirmesi talebinde bulundu. Böylece muafiyet süresi 20- 25 yıla kadar uzayacaktı.

Netanyahu ise bu yasayı değiştirmeye çalıştığını inkar etmezken, bunun İsrail ekonomisine hizmet ettiğini söyledi. Bu çabalarda bulunan ilk ismin Ehud Olmert olduğu belirtilirken, Yair Lapid polis tarafından muhafaza edilen gizli ifadelerinde Netanyahu’nun Olmert’ten yasanın değiştirilmesi konusunda kişisel bir talepte bulunduğunu söyledi.

Öte yandan anayasa yargısında hukuk uzmanı ve öğretim görevlisi Profesör Suzi Nabout, Netanyahu davasındaki bir sonraki adımlar hakkında, “Netanyahu hakkındaki iddianamenin sunulması birkaç ay sürebilir. Polisin kararı önemli, fakat son başvuru mercii değil. Başbakanın yargılanması kararı polis birimlerinde alınamaz. Aksine başsavcılık ardından da hükümet yargı müsteşarında alınır. Polis tavsiyeleri, başsavcıyı bağlayıcı nitelikte değil. Netanyahu’nun yargılanmasına gerek duyulup duyulmadığına nihayetinde başsavcı karar verecek. Geçmişte hükümet liderlerinin yargılanması için polisteki delillerin yeterli olduğu kararı yayınlanmıştı. Fakat hükümet yargı müsteşarı başka bir görüşü benimsiyor” dedi.

Ayrıca Nabout, müsteşarın, polis tarafından yargılama sürecine ikna edilmesi halinde, Netanyahu’nun hapis cezasına çarptırılmasının olası olduğunu açıkladı.