Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalif savaşçılar İdlib’de 2 köprüyü havaya uçurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesindeki muhalifler savaşçılar, rejim güçlerinin ilerleyişini engellemek için Gab Ovası’nda bulunan iki köprüyü havaya uçurdu.

SOHR: Amaç rejim güçlerinin ilerleyişini engellemek

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), muhalif grupların muhtemel bir askeri operasyon halinde rejim güçlerinin ilerleyişini engellemek için Hama’nın kuzeyindeki Gab Ovası’nda bulunan iki köprüyü yıktığını aktardı.

SOHR tarafından verilen bilgilere göre muhalif savaşçılar tarafından yıkılan köprüler, Hama ve İdlib’deki rejim ve muhaliflerin kontrolündeki alanları birbirine bağlıyordu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “Muhalif gruplar, rejim güçlerinin ilerleyişini engellemek için mevzilerini güçlendirme çalışmaları kapsamında köprüleri yıktı” dedi.

“Yıkılan köprüler, bölgedeki ana köprülerdendi”

Muhalif savaşçıların rejime bağlı askeri araçların hareketliliğini gözlemlediklerini söyleyen Abdurrahman, “Yıkılan köprüler, bölgedeki ana köprülerdendi. Ancak, bölgede başka köprüler de bulunuyor” şeklinde konuştu.

Rejim, Gab Ovası ve İdlib yakınlarına yığınak taşıyor

Şarku’l Avsat’a konuşan uzmanlara göre rejimin muhtemel bir askeri operasyonda hedef alacağı ilk yer, Hama-İdlib arasındaki Gab Ovası. Rejim güçleri, haftalardır başta Gab Ovası olmak üzere İdlib yakınlarına askeri yığınak yapmayı sürdürüyor.

Esed rejimine bağlı kuvvetler, 2011 yılından beri devam eden iç savaşta, büyük oranda Rusya’nın hava desteğiyle ilerleyiş sağlıyor. İdlib’de ise bölgenin büyük bölümünü Heyet-u Tahriru’ş Şam (HTŞ) kontrol ediyor.