Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalif savaşçılar ve ailelerinden oluşan ikinci grup da Haresta’dan tahliye edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçakları ve rejime bağlı birlikler, Şam’ın Doğu Guta bölgesine yönelik bombardımanlarını sürdürürken, dün, muhalif savaşçılar ve ailelerinden oluşan ikinci bir grup daha Haresta kasabasından tahliye edildi.

Suriye Devlet Televizyonu, Haresta’de gerçekleştirilen tahliyeyi son dakika haberi olarak verirken, Doğu Guta’da Feylaku’r Rahman kontrolündeki başka bölgelerden de tahliyelerin yapılması için anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Tünellerin haritaları teslim edildi

Haberde, Feylaku’r Rahman ile Esed rejimi arasında gerçekleşen anlaşma çerçevesinde Zemelka, Arbin ve Ayn Terma beldeleri ile bu beldelere sınır Cobar semtinden de tahliyelerin başlayacağı, muhalif savaşçıların ağır silahlarını ve açtıkları tünellerin haritalarını teslim edeceği duyuruldu.

Muhalif savaşçılar ve ailelerini bölgeden tahliye eden otobüsler, Cuma sabahı, Haresta’nın Ahraru’ş Şam kontrolündeki bölgesine ulaşmıştı.

Rejim güçleri ile muhalifler arasındaki çatışma hattında hazır bekletilen otobüsler, muhalif savaşçılar ve ailelerinin son hazırlıklarını bitirmesiyle birlikte Suriye’nin kuzeyindeki İdlib bölgesine hareket etti.

Bin 580 kişi İdlib’e ulaştı

Haresta’da, önceki gün de, bölgeyi boşaltması kararlaştırılan 413’ü savaşçı olmak üzere bin 580 kişi otobüslerle yola çıktıktan sonra akşam saatlerinde İdlib’e ulaşmıştı.

Doğu Guta’da bulunan muhalif gruplardan Feylaku’l Rahman tarafından, dün yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde ilan edilen ateşkesin, gece saatleri itibariyle başladığını ve yerel heyetler ile Rus heyeti arasında nihai müzakerelerin başlatılacağı ilan edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Feylaku’l Rahman Sözcüsü Vail Ulvan, şu ana kadar müzakerelerin sonuç vereceğine dair herhangi bir işaret görmemelerine rağmen bölgede yaşanan insani krizin çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bölgede büyük bir insani kriz yaşandığına dikkat çeken Ulvan, Doğu Guta’nın güneyinde açlık, salgın hastalıkların yayıldığını ifade ederek durumun hassasiyetini vurguladı.

Son saldırıda 70 sivil hayatını kaybetti

Öte yandan ateşkesin yürürlüğe girmesinden birkaç saat önce Esed rejimine ait savaş uçakları, bölgenin güneydoğusuna bombardıman düzenledi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından verilen bilgiye göre, bombardımanlarda 70 sivil hayatını kaybetti.

Konuya dair açıklama yapan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Rusya’ya ait savaş uçaklarının Arbin beldesine yönelik düzenlediği bombardımanda 37 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bombardımanda kullanılan yakıcı Napalm ve Fosfor bombaları nedeniyle sivillerin yanarak can verdiğini bildiren Abdurrahman, sivil savunma ekiplerinin yoğun bombardıman nedeniyle yanan sivillere müdahale edemediğini sözlerine ekledi.

“Arbin’de yaşananlar Katliam”

‘Beyaz Baretliler’ olarak bilinen Suriye Sivil Savunma Örgütü ise Arbin’de yaşananları ‘Vahşet’ ve ‘Katliam’ olarak niteleyerek, bombardımanda yanan sivillere ait fotoğrafları yayınladı.

Gece boyunca süren bombardımanlar, Arbin ve Haresta’nin yanı sıra bölgenin kuzeyindeki Duma beldesine de uzandı.

Ceyşu’l İslam müzakerelerle ilgili açıklama yapmadı

Rusya ve rejime bağlı kuvvetler, Duma’ya yönelik baskılarını artırırken, kasabada ateşkes için görüşmeler sürüyor. Duma’yı kontrol altında tutan Ceyşu’l İslam ise Rusya ile müzakereler yapıldığına dair herhangi bir açıklama yapmadı.

Rusya’nın yoğun hava desteğini alan Esed rejimine bağlı militanlar 18 Şubat’tan beri Doğu Guta bölgesine yönelik şiddetli bombardımanlarını sürdürüyor.

Bölgeye kara operasyonu başlatan rejim güçleri, Doğu Guta’yı 3’e bölerek yüzde 80’ini kontrol altına almıştı.