Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalifler ile BM arasında ‘Doğu Guta’da ateşkes’ görüşmesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuşatma altındaki Doğu Guta’nın güney bölgesinin kontrolünü elinde bulunduran rejim muhalifi gruplardan ‘Feylaku’l Rahman’ grubundan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ile bölgedeki acil tıbbi vakaların tahliye edilmesi ve insani yardımların bölgeye girmesi için ateşkes görüşmesi yapıldığı belirtildi.

“Sivillerin güvenliği ve korunması için ciddi görüşmeler gerçekleştiriyoruz”

Reuters’ın aktardığı bilgiye göre, Feylaku’l Rahman Sözcüsü Vail Alvan, grubun İstanbul’daki bürosundan yaptığı bir ses kaydında, “Sivillerin güvenliği ve korunması için ciddi görüşmeler gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Vail Alvan, ses kaydında, anlaşma sağlanan en önemli noktaların, ateşkes yapılması, sivillere insani yardımların ulaştırılması, hasta ve yaralıların acil tıbbi müdahalede bulunulması için Doğu Guta dışındaki hastanelere nakledilmesi olduğunu belitti.

Alvan, Doğu Guta’dan ‘çıkış’ konusunun ise masada olmadığını kaydetti.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen Suriye’deki Uzlaşma Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bugün erken saatlerden itibaren, 20 binden fazla kişinin Hamuriye beldesinden geçerek Doğu Guta’dan ayrıldığı aktarıldı.

İnterfax Haber Ajansı’nın merkezden aktardığı bilgiye göre, kuşatma altındaki bölgede insani koridorların oluşturulmasından bu yana, 68 binden fazla sivil Doğu Guta’dan ayrıldı.