Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalifleri taşıyan 100 otobüslük konvoy Doğu Guta’dan ayrıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejiminin resmi medyası, bugün, muhalif savaşçılar ve ailelerini taşıyan üçüncü konvoyunda Doğu Guta’dan tahliye edildiğini duyurdu.

Doğu Guta’nın güney ve güneybatısında Feylaku’r Rahman kontrolünde bulunan bölgeden, bugün, dörtte biri muhalif savaşçılardan oluşan 6 bin 749 kişi daha tahliye edildi. Konvoy, rejim güçleri tarafından 2013 yılından beri kuşatma altında tutulan bölgeden tahliye edilen en büyük konvoy oldu.

Rusya, muhalif savaşçılar ve sivillerin Feylaku’r Rahman ve Ahraru’ş Şam kontrolündeki bölgeden tahliye edilerek Suriye’nin kuzeybatısında muhaliflerin kontrolü altında bulunan İdlib’e, gitmesi için muhaliflerle anlaşmaya vardı. Doğu Guta’nın güneydoğusundaki Arbin beldesinden tahliye edilen sivil ve muhalif savaşçılar uzun bir bekleyişten sonra dün sabah saatlerinden itibaren tahliye otobüsleri ile İdlib’e doğru yola çıktı.

Rejim güçlerinin 18 Şubat tarihinden bu yana yoğun bombardıman düzenlediği Doğu Guta bölgesinde, şuana kadar en az 330’u çocuk, bin 630 sivil bombardımanlar sonucunda öldü.