Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhammed bin Zayed: Suudi Arabistan, Arap kalesini temsil ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Suudi Arabistan’ın, Arap güvenliğini tehdit eden, Arap ülkelerinin iç işlerine karışan ya da bölgedeki halkların çıkarlarına müdahale eden her türlü girişime karşı Arap ve Müslüman kalesini temsil ettiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın doğusunda gerçekleştirilen ‘Körfez Kalkanı Ortak Tatbikatı 1’e katılan Birleşik Arap Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, BAE-Suudi Arabistan ittifakının, sağlam temeller üzerine kurulmuş, karşılıklı saygıya ve ortak hareket etmeye dayalı bir ittifak olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in yüksek görüşü, tatbikatın başarısı ve hedeflerine ulaşmasında rehberliğine yönelik büyük takdirlerini dile getiren Abu Dabi Veliaht Prensi, BAE Silahlı Kuvvetleri’nin bu tatbikata aktif ve güçlü katılımının BAE’nin kararlılığının bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Şeyh Muhammed bin Zayed, Devlet Başkanı Halife bin Zayed Al Nahyan’ın önderliğinde, bölgesel ve uluslararası arenadaki tehditler ve meydan okumalar karşısında ortak hareket etme eylemlerini güçlendirecek kardeş ve dost ülkelerle birlikte çalışacaklarını vurguladı.

“Askerlerimiz dünyada takdir kazanıyor”

BAE Resmi Haber Ajansı (WAM) tarafından aktarılan açıklamalarında Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, “Bu tatbikata katılımımız, silahlı kuvvetlerimizin bölgedeki ve dünyadaki çeşitli askeri ekolleri tanıması, onlarla deneyim alışverişinde bulunması, yeteneklerini, verimliliğini ve hazırlıklarını artırması için bir fırsat oldu. Silahlı kuvvetlerimiz, BAE’nin dünyadaki parlak yüzünü yansıtırken gerçekleştirdiği görevlerle saygı ve takdir kazanıyor” dedi.

Muhammed bin Zayed, ‘Körfez Kalkanı Ortak Tatbikatı 1’ ve bu tatbikata katılan çok sayıda kardeş ve dost ülkenin, bölgenin ve dünyanın karmaşık koşullarının farkında olunduğunu ve bunlarla başa çıkmak için sürekli askeri koordinasyona ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. BAE Başkomutan Yardımcısı açıklamasında, “Özellikle bölgenin ve radikalizm yanlısı terörizmle ilgili müdahalelerin ortaya çıkardığı tehlikeler ve zorluklar, hem siyasi, güvenlik hem de askeri düzeyde güçlü ittifaklarla etkin bir şekilde çözülebilir” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın bölgedeki ve dünyadaki güvenlik ve istikrarın bir temeli olarak önemli rolünü ve liderliğine atıfta bulunan Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın kendine olan güveni ve politikalarıyla bölgedeki devletlerin ve halklarının çıkarlarını, istikrar ve güvenliğini korumak için bölgesel çabalar ve yeteneklere sahip olduğunu gösterdiğini ifade etti.