Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhammed Merah’ın kardeşi Abdulkadir’in davası yarın yapılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’nın Toulouse kentinde 3 asker, Yahudi okulundan 3 çocuk ve bir öğretmen olmak üzere 7 kişiyi öldüren 24 yaşındaki Cezayir asıllı Fransız Muhammed Merah’ın kardeşi Abdulkadir Merah’ın duruşması yarın başlıyor.

Duruşma, 239 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılar ve özelliklede ‘Charlie Hebdo’ dergisine yapılan saldırıların ardından sürekli bir tehdit ortamının olduğu, Paris’teki Özel Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek.

35 yaşındaki Abdulkadir Merah, olaylarda kullanılan scooter tipi motosikletin çalınmasında yardım sağlaması sebebiyle, kardeşinin Toulouse ve Montauban’daki gerçekleştirdiği saldırılarda ‘kasıtlı olarak’ yardımda bulunmakla suçlanıyor. 34 yaşındaki Fettah Maliki, Muhammed Merah’ın kullandığı makineli tüfek, mühimmat ve kurşungeçirmez yeleği kendisinin teslim ettiğini itiraf etti. İki sanık, maddi olguları itiraf ettiler ancak Muhammed Merah’ın planlarını bildiklerini reddettiler. Abdulkadir Merah için müebbet hapis cezası, Maliki için ise 20 yıl hapis cezası verilmesi düşünülüyor.

Fransa’da 11 Mart’tan bu yana işlediği cinayetlerde 7 kişiyi öldüren Muhammed Merah, 32 saat süren operasyonun ardından ölü olarak ele geçirmişti.

Gerçekleşen saldırıların, el-Kaide ile bağlantılı Cundul Hilafe örgütü tarafından gerçekleştiği ve Merah’ı da 2011 yılında Pakistan’a gerçekleştirdiği ziyareti sırasında örgütün liderinin eğittiği ortaya çıktı.

Fransız polisi, hiçbir gelir kaynağı olmayan Merah’ın saldırıda kullandığı silahları nasıl edindiği ve nasıl araba kiralayabildiğini araştırırken, tutuklu yargılanacak olan ‘Bin Ladin’ lakaplı Abdulkadir Merah, cinayetlerle bağlantısı olduğu suçlamalarını reddederken, kardeşinin saldırılarda kullandığı scooter tipi motosikleti çaldığından haberi olduğunu kabul etti. Abdulkadir, kardeşi Muhammed’in yaptıklarından gurur duyduğunu söylediği yolundaki haberleri de yalanlıyor. Merah’ın avukatı Dupont Moretti ise duruşma öncesinde herhangi bir yorum yapmayı reddetti.