Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhammed Salah… Başarı ve dikkat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Premier Lig’te Liverpool takımının yıldızı Mısırlı genç oyuncu Muhammed Salah, sadece Mısır’da ve Arap dünyasında değil aynı zaman dünyada bir fenomene dönüştü.

Bu Mısırlı genç, Mısır liginden ayrıldığından beri mücadele, yetenek ve profesyonellikle futbolda başarıdan başarıya koşuyor.

Salah, köklü İngiliz takımının sembolü ve kitlelerin sevgilisi haline geldi. Hatta durum öyle bir hal aldı ki Mısır borsasının iyileşmesinde Salah’ın başarılarının ve gollerinin etkisi oldu. Bu durum, futbol ve ekonomi arasındaki en garip ilişkilerden birisidir. Zira Salah, en son Watford takımına 4 tarihi gol attı.

Al Arabiya Net internet sitesinin piyasalar bölümünde yapılan açıklamaya göre Mısır borsasında tedavüldeki şirketlerden birisi olan pamuk ve çırçır firmasının gözlemci üyesi Muhsin Hassan, Muhammed Salah’ın Liverpool-Watford maçında attığı 4 golden dolayı son günlerde Mısır borsasının yükselişe geçtiğini söyledi.

Eski İletişim Bakanı ve Mısır Vodafone Şirketi Başkanı Hani Mahmut, Muhammed Salah’ın hükümetin yaptığından daha fazla Mısır’ın marka değerini yükselttiğine işaret etti.

İspanyol futbolcu Fernando Torres’in 2008 sezonunda 33 gol atarak kırdığı rekoru daha sezon bitmeden 36 golle geride bırakan Salah, Liverpool’daki ilk sezonunda tarihe geçti.

Liverpool’un teknik direktörü Jürgen Kloop, Muhammed Salah’ın (25) Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’yu geride bırakıp dünyadaki en iyi oyuncu haline gelebileceğini ifade ederek “Sanırım Muhammed Salah, bunu gerçekleştirmeye doğru gidiyor” açıklamasında bulundu.

Fakat büyük fotoğrafa bakan teknik direktör, açıklamasına şunları da eklemeyi unutmadı, “Hayatta daima olduğu gibi eğer yeteneğiniz varsa bu yeteneğinizi devamlı ortaya çıkartmanız gerekiyor.”

Bütün bunlar, Arap ve Müslümanlarla ilişkilendirilen kötü olayların olduğu bir ortamda harika ve keyif verici şeylerdir. Salah, disiplin, kararlılık ve başarının gurur kaynağıdır.

Şöhretinden dolayı Salah, dünyadaki birçok gence ilham kaynağı oldu. Salah, ulaştığı manevi ve kitlesel değerin farkında. Bunun için Mısırlı yıldız, sahadayken kendisine formasını hediye etmesini isteyen İngiliz bir çocuğa formasını hediye ettiği gibi zaman zaman güzel jestler yapıyor. Nitekim bu hareket, İngiliz ve dünya medyası tarafından beğeniyle karşılandı.

Şöhret, bir özellik olduğu gibi aynı zamanda dikkat gerektiren bir sorumluluktur. Bu yıldız, Avrupalı bir devlette Arap, Müslüman ve göçmen olduğu zaman söz konusu sorumluluk katbekat artmaktadır.

Salah mesafeleri bir bir kat ederken, siyasete alet edilmemeye ya da özellikle de din konusunda ideolojik taleplere sürüklenmemeye dikkat etmesi gerekiyor. Bu, ince ve hassas bir durumdur.

Salah’ın başarısı ve bu başarının devam etmesi, kendisi, halkı ve medeniyeti için en güzel reklamdır.