Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhammed Salah ile Mısır Futbol Federasyonu arasında yeni kriz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Premier Lig’de Liverpool forması giyen Mısırlı yıldız futbolcu Muhammed Salah ile Mısır Futbol Federasyonu (EFA) arasındaki kriz yeniden patlak verdi. Kanat oyuncusu Salah, EFA’yı eleştirirken, Mısır Futbol Federasyonu bugün Salah’ın ‘taleplerine’ cevap verileceğini duyurdu.

İki taraf da henüz yeni krize ilişkin ayrıntılı bir açıklamada bulunmazken, Salah’ın menajeri, konunun milli takım ve Salah’ın fotoğraflarının ‘izinsiz’ kullanılmasıyla ilgili olduğuna işaret etti.

Salah’tan EFA’ya tepki: Bize ayıracak vaktiniz yok mu?

Muhammed Salah dün Twitter hesabından yeni bir krizin sinyalini verdiği mesajında şu cümleleri paylaştı:

“Herhangi bir futbol federasyonu, doğal olarak, oyuncularının rahatlığını sağlamak için sorunlarını çözmek ister. Ancak ben tam tersini yaşıyorum. Mesajlarımın ve avukatım tarafından gönderilen yazıların görmezden gelinmesi normal değil. Neden böyle olduğunu bilmiyorum. Bize cevap vermek için yeterli zamanınız yok mu?”

26 yaşındaki futbolcu, konunun ayrıntılarına girmezken, menajeri Rami Abbas İsa ise Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Muhammed’in milli takımdayken konforunun sağlanmasını ve fotoğraflarının telif haklarının ihlal edilmesinin tekrarlanmayacağının garanti altına alınmasını talep ettik. Hepsi bu kadar. Ancak henüz bir yanıt almadık” yazdı.

EFA: Salah’ın ‘taleplerine’ yanıt vereceğiz

Mısır Futbol Federasyonu ise bugün yapılacak yönetim kurulu toplantısının ardından Salah’ın ‘taleplerine’ yanıt vereceklerini duyurdu. Federasyon, resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, toplantıda Muhammed Salah’ın menajeri tarafından 23 Ağustos’ta EFA’ya gönderilen taleplerin ele alınacağını belirtti. Açıklamada ayrıca, menajerin 11 Ağustos tarihinde kişisel e-posta adresinden federasyona yazı gönderdiği ve kendilerinin de bu postaya cevaben 16 Ağustos’ta, ‘resmi yazışmaların mektupla yapılması gerektiğini’ bildirdiklerini kaydetti.

Salah-EFA krizi nasıl başladı?

Yıldız futbolcu Salah ile EFA arasındaki ‘telif krizi’ ilk olarak, Nisan ayı sonunda, ünlü futbolcunun resimlerinin izinsiz olarak kullanılması nedeniyle patlak vermişti. EFA’nın sponsorları arasındaki bir telekomünikasyon şirketinin, fotoğrafını izinsiz olarak Mısır Milli Takımı’nın uçağında kullanmasına tepki gösteren Salah, rakip bir telekomünikasyon şirketiyle sözleşmesi bulunduğunu belirtmişti. Mısırlı yıldız, Twitter’dan “Üzgünüm ama bu büyük bir hakaret. Daha şık bir yaklaşım sergilenebilirdi” ifadelerini kullanmıştı.

Haziran ayının ortalarında yapılan 2018 Dünya Kupası’nın başlamasından 1.5 ay önce EFA’nın, futbolcunun izni olmadan fotoğraflarını kullanmasıyla başlayan kriz, siyasi otoritelerin müdahalesiyle çözülmüştü.