Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mukri, Buteflika’nın yerine Uyahya’nın gelmesini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir’in İslamcı en büyük partisi Toplumusal Barış Hareketi’ (MSP) lideri, Abdurrazık Mukri, “Nisan 2019’da düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Ahmed Uyahya’nın, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın yerine geçmesi için aday olmasını umduğunu” dile getirdi.

Mukri, gazetecilere verdiği demeçte, Uyahya’nın, “Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasının muhtemel olduğunu” söyledi. Mukri, siyasi sistemin, tam anayasal işlevlerinin yerine getirilmesi için bir başa ihtiyaç duyması nedeniyle gerçekleşecek seçimlerde, Buteflika’nın hasta olması sebebiyle beşinci dönem aday olamayacağını ileri sürdü. Buteflika, 2013 yılında geçirdiği beyin kanamasından sonra çalışmalarını durdurmuştu.

Uyahya, Buteflika’nın yerine geçmesini istediğini göstermedi aksine, konuyla ilgili soru sorulduğunda, yönetmeye devam etmek istiyorsa Buteflika ile hiçbir zaman rekabet etmeyeceğini söyledi.

Yıllar önce, Uyahya’nın “başkanlığın, kişi ile yeteneği arasında bir tarih” olduğunu söylemesinin ardından gözlemciler, Uyahya’nın cumhurbaşkanı olma isteğini dile getirdiğini söyledi. Bu durum, Uyahya’yı, Buteflika’ya olan sadakatini teyit etmesi gerektiği bir açıklama yayınlamak zorunda bıraktı ve büyük tartışmalara yol açtı.
İktidardaki Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) Genel Sekreteri Cemal Veled Abbas ise Uyahya’nın aday olması gibi bir durumun olmadığını belirtti.

Öte yandan Veled Abbas, Uyahya’ya şiddetle saldırdı. Basına yaptığı açıklamada, “Uyahya’nın, Buteflika’nın tercihlerini görmezden gelen biri olduğunu çünkü onun yerine geçmek istediğini” söyledi. Veled Abbas, Uyahya’yı, “Buteflika’nın eseri” olarak tanımladı ve cumhurbaşkanlığı için hırslı olmadığını söylemesini de “güzel bir inkar” olarak nitelendirdi. Uyahya, daha önce 1999 yılında Buteflika iktidara gelmeden önce 1995 ve 1997 yılları arasında başbaşkanlık yapmıştı.

Gözlemciler, Buteflika’nın zorlu ekonomik ve sosyal kararlar söz konusu olduğunda “çatışma” kapasitesine sahip olduğu için Uyahya’ya başvurduğunu söyledi. Ülke halihazırda ciddi bir mali krizle karşı karşıya bulunuyor ve bu da fiyat desteği konusunda yeni kararlar alınmasını gerektiriyor.