Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mukteda el-Sadr, Sereya Selam’a Bağdat- Kerkük yolunu koruma emri verdi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda el-Sadr, Kerkük ve Bağdat arasındaki karayolunun güvenliğini sağlamak için Sereya Selam (Barış Tugayları) güçlerini Tuzhurmatu, Dakuk ve Amirli bölgelerine konuşlandırdı.

Sereya Selam’ın sözcüsü Şeyh Sefa el-Tamimi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, bu durumun, karayolunda yaşanan sorun ve güvenlik ihlalleri sebebiyle Sadr’ın talebi doğrultusunda geliştiğini söyledi. El-Tamimi, bu güçlerin Irak Federal polisine destek amaçlı bölgede bulunduğunu belirtti.

Şeyh Sefa el-Tamimi; Sereya Selam, ani müdahale birliği ve Kerkük’teki bazı yetkililer arasında düzenlenen toplantılara dikkati çekerken, “Bu uluslararası yolun güvenliğini sağlamak hedefiyle Kerkük’teki güvenlik güçleri ile birlikte koordinasyon yapmaya ve ortak çalışmaya hazır olduğumuzu gösterdik” dedi. Mukteda el-Sadr dört gün önce Kerkük ve diğer bölgelerdeki mevcut yollarda meydana gelen olaylara dair bir soruya yanıt olarak, “Başta hükümetin eksikliklerini gidermeye ve Kerkük’ü terörizmden, siyasi ve mezhebi çatışmalarından kurtarmaya hazırız” açıklamasında bulunmuştu. Sereya Selam’a bağlı askeri medya 31 Mart’ta Tuzhurmatu bölgesinde bir basın bildirisi yayınladı.

Şarku’l Avsat’ın da ulaştığı bildiride, “Herkes Bağdat ve Kerkük arasındaki bağlantı yolunun, değerli halkımızın hayatlarına mal olduğunu biliyor. Zira yol, savaşçılar ve silahsız kimseler arasında hiçbir ayrım yapmayan suç çeteleri için ölüm ve hainlik yoluna dönüştü” ifadelerine yer verildi.
Sereya’nın Kerkük ve Diyala’ya ulaştığını belirten bildiride ayrıca, “Teröre olan rağbetimizi yok etmek için tam ve eksiksiz olarak hazır olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi.

Öte yandan yerel gözlemcilere göre, Sereya Selam’ın bu son hamlesi, başkent Bağdat ve Diyala bölgesi bağlantı yolu güvenliğine ilişkin DEAŞ tehditlerini de ortaya koydu. Zira bu tehditler, Kerkük’e kadar hem güvenlik yetkilileri hem de sıradan vatandaşlar düzeyinde gerçekleştirilen terör ve adam kaçırma olaylarından sonra daha da artmış durumda.

Ayrıca DEAŞ, yaklaşık 2 hafta önce iki Sereya Selam savaşçısı ve iki federal polisin, Bağdat ve Kerkük arasındaki bağlantı yolunda kaçırıldıktan sonra idam edildiğini gösteren bir fotoğraf yayınlamıştı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (UNHCR), dün Kerkük’teki mülteci kamplarından 150 ailenin gönüllü olarak kurtarılmış bölgelere geri döndüğünü duyurdu. UNHCR sözcüsü Ali el-Bayati yayınlanan bir bildiride, geri dönen 150 ailenin Leylan 1- 2 kamplarından olduğunu belirtti.

Aynı şekilde el-Bayati, bu hafta Dakuk mülteci kampından da birçok ailenin evlerine geri döneceği ifade etti. Geri dönmek isteyenlerin sayısının ilerleyen günlerde daha da artacağını söyleyen Ali el-Bayati, Havica, Riyad, Abbasi ve el-Reşad’daki güvenlik makamları ve yerel komiteler tarafından başvuruların incelendiğini vurguladı.

UNHCR sözcüsü, federal hükümet tarafından belirlenen özgürlüğe kavuşturulmuş alanlardaki istikrarın su, elektrik ve yol projelerinin yürütüldüğü alanlarda 292 projenin uygulanmasıyla tesis edileceğini belirtti.