Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mulki ve İbadi, Basra’dan Akabe’ye uzanacak petrol boru hattı için bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki ve Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak’ın güneyindeki Basra şehrinden, Ürdün’ün güneyindeki Akabe limanına uzanan boru hattı projesi hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Ürdün’ün resmi haber ajansı Petra, el-Mulki ve İbadi’nin Basra’dan Akabe’ye uzanacak boru hattı projesine başlamak için atılacak adımları ve bu stratejik projenin iki ülke için ekonomik faydalarını görüştüklerini bildirdi.

Ürdün ve Irak, 9 Nisan 2013’te, Irak ham petrolünü, yaklaşık 18 milyar dolarlık bir maliyetle günde bir milyon varil kapasite ile Basra’dan Akabe ihracat limanlarına taşımak üzere 1700 kilometrelik bir boru hattı anlaşması imzalamıştı.

Suudi Arabistan ve İran’dan sonra dünyada üçüncü en büyük petrol rezervine sahip olan Irak, bu boru hattının inşa edilmesinin petrol ihracatını arttıracağını umuyor.

İki ülke, DEAŞ’ın 2014’te bölgeyi kontrol altına almasından sonra kapanan aralarındaki tek sınır kapısının, güvence altına alındıktan sonra yeniden açıldığını 30 Ağustos’ta ilan etmişti.

Toplantı esnasında el-Mulki, “Ürdün ve Irak arasındaki tarihi ve stratejik ilişkilerin derinleşmesini ve iki ülkenin çıkarlarının iki kardeş halka her alanda hizmet edebilmek için güçlendirilmesini istiyoruz” dedi.

İbadi ise, “Irak, Ürdün ile her alanda özellikle siyasi, ekonomik ve ticarette daha geniş işbirliği içinde olmayı istiyor” ifadelerini kullandı.