Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mülteci botları Berlin’de çanta ve ayakkabıya dönüştürülüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2015 yılında hayatını tehlikeye atarak Pakistan’dan Avrupa’ya plastik bir botla kaçan Abed Ali, 3 yıl sonra Almanya’nın başkenti Berlin’deki küçük bir atölyede bu plastik botlardan sırt çantası ve spor ayakkabı üreteceğini hayal dahi edemezdi.

Bir terzi olan Abed Ali, ülkedeki mülteciler için istihdam sağlamayı amaçlayan Mimycri adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş için çalışıyor. Mültecilerin Türkiye üzerinden Yunanistan’a ulaştığı plastik botlardan çanta üreterek satıyor.

Ali, Berlin’deki söz konusu atölyede masanın üzerindeki plastik botu bir çantaya dönüştürmek amacıyla üzerine kalıp koyup hesap yapıyor, sonra ustaca kesiyor ve nihayetinde onu bir çantaya dönüştürmek üzere dikiş makinesinin başına geçiyor.

Karaya ulaşan mültecilerin bıraktığı plastik botların kullanılmasının garip olmadığını vurgulayan Abed Ali, “Evet, bazen düşünüyorum. Ben de bu botlarla geldim. Ama bu benim için çok da tuhaf değil” sözleriyle hislerini dile getiriyor.

Mimycri’nin kurucu ortağı olan Vera Gunter, bu fikrin asıl sahibinin, 30 yaşındaki Nora Azzaoui olduğunu söylüyor. Gunter, 2015 yılında Sakız Adası’ndaki sığınmacılara gönüllü olarak yardım ettiği sırada Azzaoui’nin aklına bu projenin geldiğini belirtiyor.

Gunter bu işe nasıl başladıklarını ise şu ifadelerle anlatıyor:

“Yunanistan sahillerine fırlatılan bu plastik atıkları, yeni bir şeye dönüştürmek istedik. Amacımız yeni gelen yetenekli mültecilere iş fırsatı oluşturmaktı.”