Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mülteci sorunu AB Projesini varoluş krizine soktu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Avrupa Birliği’nin (AB) devamlığının risk altında olduğunu dile getirdi. Bakan, AB projesini kritik bir zamanda karşılaşacak birbirine doğru ilerleyen iki trene benzeterek AB’nin “varoluş krizi” yaşadığını belirtti. Asselborn’un bu yorumları, Alman Başbakanı Merkel’in mülteci krizinin patlak vermesiyle yaptığı açıklamalarının ardından geldi. Merkel, AB’nin kaderini belirleyen bu krizin sürmesi halinde birliğin tehlike altında olduğunu söylemişti.

Asselborn, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada “Değerlere saygının çökmesi durumunda Avrupa projesi de çöker. Birlik içinde bazı devletler artık dayanışma ve sorumlulukları konusunda dayanışma içinde değiller ve başka bir Avrupa istiyorlar. Örneğin Polonya “Avrupa Milletleri” topluluğu istiyor. Bu toplulukta basın ve yargı özgürlüğüne hükümet karar verecek. Ancak bu Avrupa, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ihtiyacımız olan Avrupa olmayacak” dedi.

Ülkesine mültecileri kesinlikle kabul etmeyen Macaristan’a gönderme yapan bakan şunları söyledi: “Macaristan artık ortaklığa ve AB şartlarına saygı duymayan bir ülke. Kendilerini hala AB içinde görüp görmediklerini sorgulamalılar.” AB’nin ‘bir varoluş krizi’ yaşadığını belirten Asselborn, bununla birlikte göçün ‘AB’nin sürekliliği için bir sınav’ olduğunu sözlerine ekledi.

Brüksel’de 29 Haziranda sona eren AB Zirvesi’ne değinen Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, AB politikasının uygulanmasının, AB’nin dış sınırlarının daha iyi kontrol edilmesini içeren kapsamlı bir göç yaklaşımına bağlı olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda Bavyera eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann Cumartesi günü yaptığı açıklamada güneydeki sınırları kontrol eden bir polis teşkilatının hızlı biçimde kurulması için Almanya’yla ittifak etmek üzere olduklarını açıkladı. Hermann’ın yorumları Spiegel dergisi tarafından federal hükümetin Bavyera’yı sınır güvenlik güçlerine dahil etmeye hazır olmadığı yönündeki bir rapora yanıt olarak geldi.

Hermann yaptığı açıklamada “Önümüzdeki hafta açıklığa kavuşturulması gereken bazı noktaları ve düzenlemelere yönelik çözüme ulaşacağımız konusunda iyimserim” dedi.

Hermann, özel yetkilendirilmiş Bavyera polisinin sınırda denetim gerçekleştirmesi için Federal İçişleri Bakanı ve Bavyera Hristiyan Sosyalist Parti lideriyle anlaştıklarını söyledi ve ekledi “Hiç şüphe yok tüm sorumluluk Federal hükümette kalacaktır” Dergi yaptığı açıklamada Federal hükümet ile Bavyera eyaleti arasında yeni bir anlaşma bulunmadığını ve bu anlaşmanın Bavyera’nın kendi sınırlarını korumak için gerekli olduğuna işaret etti. Derginin üst düzey bir yetkiliden aktardığı bilgiye göre, Bavyera polisi Federal hükümet polisine destek sunabilir ancak bu destek Federal sistemin kanunlarına göre olur.

Federal içişleri Bakanlığı sözcüsü ise, Federal Polis ile Bavyera polisi arasında sıkı işbirliğinin olmasının arzu edildiğini söyleyerek düzenleyici yasalarla ilgili hala çalışmaların devam ettiğini vurguladı.