Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mülteci sorunu: İspanya-Fas sınırında görevli 12 Fas askeri yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas İçişleri Bakanlığı, Fas ile İspanya’nın Melilla şehrini ayıran güvenlik çitini geçmeye çalışan göçmenleri engellemeye çalışırken 12 askerinin yaralandığını açıkladı. Yaralılar arasında durumu ağır olanlar da var. Ayrıca bu esnada göçmenlerden biri de hayatını kaybetti.

Melilla yetkilileri, Fas’ın kuzeyindeki Nazur kentindeki güvenlik çitini geçmeye çalışırken 19 kişinin yaralandığını söyledi. İspanyol makamlarına göre yaklaşık 300 kişiden 200’ü güvenlik çitinden geçmeyi başarabildi.

Fas İçişleri Bakanlığı Melilla’ya geçmeye çalışanların sayısını belirtmeden 141 göçmenin tutuklandığını söyledi. Açıklamada, yürürlükteki yasalara uygun olarak tutuklanan göçmenlerin ülkelerine sınır dışı etmeye karar verildiğini belirtildi.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre İspanya, Sahraaltı Afrikalı göçmenlerin Avrupa’ya ilk giriş kapısı ve 2018’den bu yana ülkeye 47.000’den fazla göçmen ulaştı. Göçmenlerin yaklaşık 5.000’i kara yolunu kullandı.

Fas, Avrupa’ya ulaşmak isteyen Afrikalıların geçit olarak kullandığı bir ülke. Geçen yılın başından beri arttırılan güvenlik önlemleriyle 54 bin kişinin ülkeye girmesi engellendi, insan hakları aktivistlerinin eleştirilerdiği şekilde binlerce göçmen gönderildi.

Fas’ta yasa dışı bulunan Sahraaltı Afrikalılar, aralıklarla İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprakları Ceuta ve Melilla’yı çevreleyen 6 metre yüksekliğindeki çitlere tırmanarak Avrupa’ya gitmeye çalışıyor. Geçmeyi başaranlar, bir süre kamplarda tutulduktan sonra ya geri gönderiliyor ya da serbest bırakılıyor.