Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu Tunus’ta şiddetli protestolar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yasadışı göçmen taşıyan bir teknenin, Tunus askeri botuna çarparak batması sonucu öfkelenen Tunuslular, dün Suk Lahad’daki yerel yönetim binasını yaktılar.

Pazar akşamı gerçekleşen tekne kazası, en az sekiz kişinin ölümüne neden olurken, sivil toplum kuruluşları kayıp kişi sayısının 40 olduğunu bildirdi.

Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yasir Misbah AFP’ye verdiği demeçte, “Yaklaşık kırk vatandaş, Suk Lahad’daki yerel yönetim binasını yaktılar. Güvenlik merkezini de yakmaya çalıştılar” açıklamasında bulundu. Misbah, polisin protestocuları dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandığını da sözlerine ekledi.

Aileler tepkili

Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu Sözcüsü Ramazan Bin Ömer, Tunus’un Kerkenah adası kıyılarında yaşanan tekne kazasında boğulanlardan üçünün akrabası olan kişilerin, bu protestoyu düzenleyerek, hükümete öfkelerini gösterdiklerini söyledi. Sözcü, “Kayıpların çoğu yetkililer tarafından dikkate alınmadı. Büyük bir gerginlik ve kızgınlık var” dedi.

Tunus Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, Tunus donanması, sekiz kişinin cesedine ulaşırken, tamamı Tunuslu olan 38 kişiyi de kurtardı.

Protestocular, boğulma olayıyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılmasını talep etti.

Kayıp şahıslar için aramalar hala devam ederken, kazadan kurtulanlar, teknede en az 90 kişi olduğunu söylediler. Savunma Bakanlığı olayın araştırıldığını bildirdi.

Protestocular, bölgedeki işsizlik sebebiyle ‘ölüm tekneleri’ vasıtasıyla Avrupa’ya kaçışı azaltmak için bölgede kalkınma projeleri gerçekleştirilmesini talep etti. Tunus kıyılarındaki yasadışı göç, geçen aydan bu yana önemli ölçüde artarken, yoksulluk ve işsizlikten kaçan yüzlerce insan, Tunus Donanması tarafından gözaltına alındı.

Tekne faciası siyasi tartışmaları alevlendirdi

Mültecileri taşıyan teknenin batması, Tunus’ta geniş bir siyasi ve sosyal tartışmayı da başlattı. Özellikle de, hükümet tarafından yapılan resmi açıklamada, kazadan kurtulanların sayısının farklı olarak belirtilmesi kayıp kişilerin ailesinin endişelenmesine neden oldu.

Siyasi partiler ve insan hakları örgütleri resmi makamların olayla ilgili tutumunu eleştirdiler.

Öte yandan, Tunus Cumhurbaşkanı El Bacı Kaid el Sebsi, Milli Güvenlik Kurulu toplantısı esnasında yasadışı göç konusuna değinerek, Savunma ve İçişleri Bakanlıklarının yasadışı göç girişimlerini engelleme çabalarıyla, yüzlerce kişinin hayatını kurtardıklarına vurgu yaptı.

Sorumluların hesap vermesi için çağrı yaptılar

Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu, dün kaza kurbanlarının ve kayıp kişilerin aileleri ile dayanışma toplantısı düzenledi. Forum, yetkililerin olayı ele alış şekline dair şaşkınlığını dile getirerek, olayda sorumlu olan kişilerin hesap vermesi için çağrıda bulundu.