Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mültecilerin bir kısmı Dera’ya dönmeye karar verirken, diğerleri belirsizlikten endişeleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

“Esed güçlerinin Suriye halkına karşı açtığı savaş sebebiyle Ürdün’de mecburen dört yıldan uzun bir süre kaldıktan sonra, hislerim beni insanlara, memleketim olan Dera şehrine dönmeyi teklif etmeye itti.”

Avukat Adnan el-Masalama, Dera şehrine yaptığı son ziyaretinden bahsetmeye bu sözlerle başladı.

Avukat, “Herhangi bir taraftan hiçbir baskı olmadan, anavatana, çatışmaların kesilmesinden ve Suriye’deki aktörlerin tutuklanmasından sonra, sivil toplum örgütleri aracılığıyla çok sayıda sivil çalışma yapıp, halkıma yardım eli uzatma ihtiyacı duygusuyla gönüllü olarak geri döndüm” dedi.

El-Masalama, Dera’nın batısındaki eş-Şeyah bölgesinde yaşıyor. Suriye Sivil Savunmasına göre saldırılar sebebiyle Dera’daki mahallelerin yüzde 85’ten fazlası yıkıldı.

Avukat, “Sivil eylemlerde bulunmak için sokakları savunmanın yanısıra, insanlar arasındaki ortak sorunları çözmeye çalışıyorum” dedi.

Suriye ile Ürdün arasındaki sınır noktası, korku ile yaşadıkları yeri terk eden ve aileleri rejim tarafından öldürülen kişilerin içeri girme arzusu ile son günlerde oldukça büyük hareketliliğe şahit oldu.

Ahraru’l Horan Resmi Sözcüsü Ebu Mahmud el-Hurani, “Ürdün’den dönen günlük mülteci sayısı yaklaşık olarak 100 kişi ve bunlar çoğunlukla Azrak ve Zaatari mülteci kampından gelen insanlar” dedi.

El-Hurani mültecilerin dönüş sebepleri için şunları söyledi, “Rusya-Amerika anlaşması ile 9 Temmuz’da yürürlüğe giren ateşkes sayesinde, Dera’daki çatışma alanlarında helikopter ve savaş uçaklarının ortada olmaması, birçok mülteciye Suriye’ye dönmeyi düşündürdü.”

Ürdün’deki Suriyeli mültecilerin Dera şehrine geri dönmelerine neden olan, sadece sakinlik değil, onları geri dönmeye zorlayan sosyal ve insani koşullar da var.

Örneğin, ailesinin yarısını geride bırakıp, Dera şehrinden eşi, oğulları ve torunlarıyla birlikte, Dera’nın kırsalında her çatışma çıktığında bir mahalleden diğerine, bir kasabadan ötekine taşınarak Dera’dan yaklaşık 4 yıldır kaçan 65 yaşındaki Ebu Mahmud.

Ebu Mahmud, “Oğlum, muhalifler tarafından özgürleştirilen ve sonrasında rejimin geri almaya çabaladığı Dera’da, Esed güçleri ve muhalif gruplar arasında şubat ayı boyunca süren son savaşta öldürüldü. Ama rejim başarısız oldu ve mahalleleri ağır şekilde bombaladı. Bombalama seslerini duyduk. Ürdün er-Remse şehrindeydik. Sonuç olarak 5 çocuğunu arkasında bırakan oğlumu kaybettik” dedi.

Ebu Mahmud, evlerini kaybettikten sonra, onlara bakmak ve onlara alternatif ev aramak için Dera’ya dönmelerini isteyen babalarını kaybeden beş torunundan sorumlu olduğunu söyledi.

Mültecilerin geri dönmesinin önündeki en önemli engellerden biri de çocuklarının eğitimleri oluyor. Ebu Mahmud, eğitim konusunda şunları söyledi, “Çocuklarım özellikle Dera’daki ilk ve ortaokullarda rejimin istihbarat unsurları tarafından tutuklanma korkusuyla eğitimlerini tamamlayamıyorlar. Şimdi, bölge genel olarak sakin olmasına rağmen, Suriye’nin güneyindeki Dera’ya dönmemiz mümkün değil.”

Mültecilerin dönüşünü engelleyen şey sadece bu da değil. Suriye’nin güneyindeki bulanık siyasal ve askeri cephede, askeri operasyonları durdurmak için net ve açık bir anlaşmanın olmaması gibi birçok güçlükler var.

Özellikle patlayıcılar ile yapılan suikastlerin tırmanması, insanların arasında güvensizlik durumu oluşturdu.

El-Masalama, “Şimdiye kadar net bir şey yok. Rejimin kendisine bağlı herhangi bir antlaşması veya şartı bulunmadığı biliyoruz. Dera eyaletindeki askeri operasyonları yöneten Esed’in güçlü bir müttefiki olan Rusya, savaş uçakları ile evlerimizi, camilerimizi ve hastanelerimizi yok etti. Onlara nasıl güvenebiliriz ve onlardan güvenliğimizi nasıl geri alabiliriz?” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Ürdün’de yaşayan Suriyeli mültecilerin sayısının 655 bine ulaştığını açıkladı. BMMYK, 2016 yılının sonunda kamplarda 141 bin, köylerde ve şehirlerde 514.274 mültecinin yaşadığını bildirdi.