Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mursi ile Mübarek yüzleştirilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır’daki Ahbar el-Yevm haber sitesine göre, Güney Kahire Ceza Mahkemesi, aralarında Muhammed Mursi’nin bulunduğu 28 sanıklı “Hapishaneler Baskını” davasının bugünkü duruşmasında tanık olarak dinlenen, Hüsnü Mübarek döneminin İçişleri Bakanı Tümgeneral Habib el-Adili, “Hapishanelere yönelik baskının yabancı unsurlar tarafından desteklendiğini” ifade etti.

Mahkeme, devrik lider Mübarek’in 2 Aralık’taki duruşmada tanık sıfatıyla mahkeme salonunda bulunmasına, diğer tanıkların dinlenmesi için bir sonraki duruşmanın da 7 Kasım’a ertelenmesine karar verdi.

Mübarek’in 11 Şubat 2011’de devrilmesinden bu yana ilk kez bu davanın duruşmasına tanık olarak çağrıldığı ifade edildi.

Mübarek, Mursi ile ilk Defa yüz yüze gelmiş olacak

Söz konusu tanıklıkla Şubat 2011’de devrilen Mübarek, Mursi ile ilk defa yüz yüze gelmiş olacak. Mübarek’in 30 yıllık yönetiminin sona erdiği 25 Ocak ayaklanmasının ardından Mursi, cumhurbaşkanı olmuştu.

Temyiz Mahkemesi 15 Kasım 2016’da, “Vadi Natrun Hapishanesi Olayı” olarak da bilinen “Hapishaneler Baskını” davasında idam cezasına çarptırılan Mursi’nin yeniden yargılanmasına hükmetmişti.

Mursi’nin yanı sıra Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’nin de arasında bulunduğu sanıklar, 25 Ocak 2011 ayaklanması sırasında Vadi Natrun Hapishanesi’nde meydana gelen şiddet olaylarından dolayı hakim karşısına çıkmıştı.

Mübarek ise 25 Ocak 2011 ayaklanmasının ilk günlerinde göstericilerin öldürülmesine ortak olduğu suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmişti.